CiddiGazete- Türkiye'de dolara dayalı bir kripto varlık olan ve sabit coin olarak bilinen Tether’e yönelik yerel talep, mayıs başlarında arttı ve seçimin ardından da yüksek seviyesini korudu.

Kripto varlıkların küresel piyasada değeri düşerken liradaki düşüş nedeniyle Türkiye’deki kripto talebi artarak devam etti. Türk Lirası geçtiğimiz hafta tarihi düşük seviyelerini görürken geçen hafta dolar karşısında yüzde 11 değer kaybetti ve dolar/TL kuru haftayı 23,41 seviyesinde kapattı.

KRİPTO İŞLEMLERİNDE TL PAYI ARTTI

Türk Lirasındaki sert değer kaybı ise yatırımcıları alternatif kanallara yönlendirdi. Bloomberg’in Kaiko'nun verilerinden aktardığına göre, kripto piyasasında lira ile yapılan işlemler haziran başlarında toplam kripto varlık ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturdu. Bu rakam 2023’ün başında yüzde 4 seviyesindeydi. Küresek kripto işlem hacmi ise günlük 1 trilyon doların üzerinde.

Avukatlık tarifesine zam Avukatlık tarifesine zam

Öte yandan CoinMarketCap'in verilerine göre, Tether'in Türkiye merkezli BTCTürk'teki işlem hacmi payı, Binance'teki yüzde 1'e kıyasla yüzde 20'de bulunuyor. Bu da Türkiye piyasalarında stablecoin'e olan talebin güçlü kaldığına işaret ediyor.

"LİRA İLE DÖVİZ VE ALTIN ALMAK ZORLAŞTI"

Bloomberg'e konuşan eski bankacı ve öğretim görevlisi Ebru Güven, düzenleyici kurumların döviz ticareti üzerinde yaptığı düzenlemelerin lira ile dolar veya altın almayı zorlaştırdığını söyledi.

Güven, "Stabilcoin'lere yatırım yapmak, insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor ve enflasyon bu kadar yüksekken varlıkları korumanın yollarından biri olarak görülüyor. İnsanların şu anda sabit coin satın almaları için tek motivasyon bu" dedi.

EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Veri sağlama şirketi Kaiko'nun analisti Dessislava Aubert konu ile ilgili değerlendirmesinde, yerel pazarlarda Tether'in işlem hacimlerindeki payının 2023 Mayıs ayında 2020'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Aubert, "Tarihsel olarak düşük hacimlere rağmen, Türk piyasalarında sabit coinlere olan talebin güçlü kalması göze çarpıyor" dedi.