CiddiGazete- İyi Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkan, partinin 5. Olağanüstü Kurultayı'nın ardından görevinden istifa ettiğini duyurdu. Başkan, Kurultayda Koray Aydın'ı desteklediğini belirterek, "Yaşanan bu olaylardan sonra sağlıklı bir çalışma ortamı kalmadığını düşünüyorum" dedi. Öte yandan Başkan, açıklamasında, 611 delegenin oyunu alarak genel başkan seçilen Müsavat Dervişoğlu'na da başarılar diledi.

Akşener Ayşenur Arslan'a dava açtı Akşener Ayşenur Arslan'a dava açtı

"SAĞLIKLI ÇALIŞMA ORTAMI KALMADI"

Fatma Başkan, istifasını açıklamak amacıyla İyi Parti Trabzon İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Başkan, toplantıda şu açıklamayı yaptı:

- 2023-2024 seçimlerinde partimizin uygulamış olduğu strateji maalesef başarılı olmadı. Özellikle yerel seçimlerde muhalefete karşı kullanılan dil ve söylemler seçmen nezdinde eleştiriye ve şüpheye sebebiyet verdi.

- İyi Parti'nin oyları gün gün eridi. Bizler sürecin gittiği noktanın farkındaydık fakat partimize zarar vermemek adına genel merkezin aldığı kararlar başarıya götürmeyecek olsa da uyguladık.

- Parti aidiyetimizle birlikte çalıştık. Vekilimiz Yavuz Aydın'la yerel seçimlerde birçok konuda fikir ayrılığına düştük fakat seçim sürecinde partime zarar vermemek adına yine her şeye rağmen süreci düzgün yönetmeye çalıştım.

- İyi Parti için tekrar bir çıkış yakalama fırsatı vardı. Partimizin çok değerli üç ismi kongrede adaylığını açıkladı.

- Bunlardan birisi de şehrimizin gururu, bakanımız Sayın Koray Aydın'dı. Biz kendisini destekledik. Zaten Trabzon teşkilatına yakışan da buydu.

- Artık İyi Parti İl Başkanı olarak yaşanan bu olaylardan sonra sağlıklı bir çalışma ortamı kalmadığını düşünüyorum.

- Bugün itibarıya yürütmüş olduğum İyi Parti Trabzon İl Başkanlığı görevimden istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

- Genel Başkan Sayın Müsavat Dervişoğlu'na ve İyi Parti ailesine başarılar dilerim. Hiçbir ilçe başkanına ya da hiçbir il yönetim kurulu arkadaşıma "istifa edin, benim böyle bir kararım var siz de bu kararın peşinde olun" gibi bir söylemim yoktur.

- Herkes kendi özgür iradesi, siyaset yapmak isteyen herkes siyasetine devam edebilir, onların kendi tercihidir. Ben kendi ilkesel duruşumu, çalışma koşullarımı belirlerim; onlar da kendi çalışma koşullarını belirler.

Öte yandan, partinin 5. Olağanüstü Kurultay'nda Müsavat Dervişoğlu'nun genel başkan seçilmesinin ardından Koray Aydın'ı destekleyen Trabzon Yomra Belediye Başkanı İyi Partili Mustafa Bıyık da partisinden istifa ettiğini açıklamıştı.

İL YÖNETİMİ DÜŞTÜ

Öte yandan Fatma Başkan'ın görevinden istifası sonrası İyi Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu'nu oluşturan 80 üyenin 62'si de görevinden istifa etti. Yaşanan gelişme sonrası, yeter sayı sağlanamadığı için il yönetimi düştü.