CiddiGazete- Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu özel bir şirkete ait Dragon uzay aracı, uluslararası uzay istasyonuna kenetlendi.

Türk, İspanyol, ABD'li, İtalyan ve İsveçli olmak üzere çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan uzay istasyonuna kenetlenme anı, Axiom Space'ın internet sitesinden canlı yayınlandı.

36 SAATLİK YOLCULUK

Atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı Atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı

Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından ilk Türk astronot Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, TSİ 13.42 civarında uzay istasyonuna ulaştı. İstasyona ulaşan Ax-3 ekibini, misyonlarına 27 Eylül 2023'te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotlar karşıladı.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

İlk Türk astronotu ünvanını alan Alper Gezeravcı, uluslararası uzay istasyonundaki karşılama töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Çok teşekkür ederim. Öncelikle yedi kişilik keşif ekibine gösterdiğiniz nazik misafirperverlik için teşekkür etmek istiyorum. Aslında bizi kapıda bekliyorlardı. Bu bizim için çok güzel ve nazik bir karşılamaydı. Son 8 aylık eğitim döneminde buraya gelebilmemiz için gösterdikleri büyük çaba için herkese ve UUİ'ye güvenli bir şekilde seyahat edebilmemiz için katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye olarak tarihimizde bir ilke adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ve buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz."

Uzay istasyonundan Türkçe de seslenen Gezeravcı, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir" dedi.