CiddiGazete- Turkcell'in Ziraat Bankası'dan alınan krediyle ilgili açıklamasına cevap veren CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, "Turkcell bu kredi ile ilişkisinin olmadığını söylüyor olsa da bugün Turkcell'in yönetim kurulunda yer alan Hüseyin Aydın 2014 yılındaki Virgin Adaları'ndaki firmaya krediyi tahsis eden Ziraat Bankası’nın genel müdürüydü" dedi.

Sayıştay, Ziraat Bankası'nın Turkcell'in eski patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Virgin Adaları'ndaki şirketine 1.6 milyar dolarlık kredi verdiğini ve bu krediyi tahsil etmekte sorun yaşadığını tespit etmişti. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da bu tespiti gündeme getirmişti.

Banka, "Çukurova Grubu’na, Turkcell İletişim A.Ş.'deki dolaylı hissedarlığı münasebeti ile Türk Ortaklığı'nın devam edebilmesi amacıyla tesis edilmiştir... Kredi, Ekim 2020 tarihinde tahsil edilmiştir" duyurusunu yayımladı.

Turkcell ise "Söz konusu kredi şirketimiz tarafından kullanılmamış olup, ilgili kredi sözleşmesine doğrudan ya da dolaylı şekilde taraflılığımız da bulunmamaktadır. Dolayısıyla kredinin şirketimiz finansallarına bir etkisi yoktur" açıklamasını yapmıştı.

CHP’li Yavuzyılmaz ise Turkcell’e yanıt verdi. Yavuzyılmaz, Sayıştay’ın raporundan Ziraat Bankası’nın 2014 yılında okyanus ötesinde bir vergi cenneti olan Virgin Adası’ndaki şirkete kredi verdiğini vurgulayarak, "Virgin Adası’nda kurulan bu firma telekomünikasyon sektöründe hizmet veren bir şirketin hisselerinin yönetimi konusunda faaliyet göstermektedir" dedi.

KREDİ VERİLDİĞİNDE ZİRAAT'İN GENEL MÜDÜRÜYDÜ, ŞİMDİ TURKCELL'DE!

Turkcell'in açıklamadan önce Ziraat Bankası'nın yaptığı açıklamaya dikkat çeken Yavuzyılmaz, bankanın verdiği krediyi kabul ettiğini ifade ederek, "Ziraat Bankası yaptığı resmi açıklamada bu kredinin Çukurova Grubu'na Turkcell'deki dolaylı hissedarlığı nedeniyle verildiğini belirtmiştir. Aynı zamanda Turkcell bu kredi ile ilişkisinin olmadığını söylüyor olsa da bugün Turkcell'in yönetim kurulunda yer alan Hüseyin Aydın, 2014 yılındaki Virgin Adaları'ndaki firmaya krediyi tahsis eden Ziraat Bankası'nın genel müdürüydü" diye konuştu.

Yavuzyılmaz, krediyle ilgili 2014 yılına gitmek gerektiğini vurgulayarak, "Turkcell yönetim kuruluna 3 atama yapıldı. Birisi AKP'li eski bakanlar Atilla Koç, Hilmi Güler ve bugünkü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli. Bu atamalardan bir yıl sonra kredi Ziraat Bankası'ndan Virgin Adaları'ndaki şirkete tahsis edildi" diye belirtti.