CiddiGazete- Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli'nin yeniden yargılanmasını istediği FETÖ'cü Mümtazer Türköne, Aksiyon Dergisi'ne Aralık 2009'da verdiği röportajda, Alparslan Türkeş'i hiç sevmediğini ve MHP'li olmadığını söylemişti.

İŞTE O RÖPORTAJ:

Mümtazer Törköne, Aksiyon Dergisi'ne verdiği röportajda, bugüne kadar hiç MHP'li olmadığını ve Türkeş'i sevmediğini söyledi. İşte Türköne'nin yayınlanan röportajında geçen o bölüm:

TÜRKEŞ DÖVECEK ZANNETTİM

1978'de, Maraş Olayları'ndan sonra sıkıyönetim ilan edilir ve bütün solcu dergiler kapatılır. Mümtazer Türköne de o zaman Genç Arkadaş dergisini çıkartmaktadır: "Bizim dergi kapanmadı. Ertesi hafta bir başyazı yazdım ve dergimiz kapandı. Biraz da kapansın diye yazmıştım. Çünkü kanıma dokunmuştu, bütün sol dergiler kapatırken niye bizi adam yerine koyup kapatmıyorlar diye."

Derginin sıkıyönetim idaresi tarafından kapatılması üzerine hemen Alparslan Türkeş'in karşısına çıkarılır: "Yanımda da Namık Kemal Zeybek vardı. Türkeş beni fırçaladı. Dövecek zannettim, üzerime yürüdü. Hakaret etti. Bana 'Komünist isen komünistlerin, İslamcı isen İslamcıların yanına git. Ne işin var senin burada' dedi. Çok ağır bir laf. Bana 9 ışığı sordu, hazırol vaziyette. Ben cevap vermedim. Çünkü çok sinirlendim. Onuruma dokundu."

Türkeş, orada Zeybek'e, arkadaşları toplayıp Üçüncü Yol adlı bir dergi çıkarılması talimatı da verir. Basılmadan önce Zeybek tarafından kontrol edilmesini de tembihler:

"Ben Namık Kemal Zeybek'e 'böyle bir dergi çıkartmam. Çünkü Üçüncü Yol diye bir şeye inanmıyorum' dedim. Yıllar sonra Namık Kemal Zeybek bana 'Senin çok isyankâr bir adam olduğunu anladım o zaman' demişti."

MHP'Lİ HİÇ OLMADIM

Türkeş'in korkuya dayalı bir otoritesi olduğunu söyleyen Türköne, onun 27 Mayıs profilini de sevimsiz bulmaktadır: "Bizler DP'li ailelerin çocukları idik. Mesela ben Türkeş'i hiçbir zaman sevmedim. Hiç Türkeşçi olmadım. Hatta ben MHP'li de olmadım. Partiyi ve milletvekillerini, yani işte bir elleri yağda bir elleri balda, her türlü ödünü vermeye hazır, esnek politikacılar olarak görürdük."

KURT FİGÜRÜ TÜRKLERİN SEMBOLÜ DEĞİL

Asıl müşteri kesiminin MHP'liler olduğunu anlatan Türköne, bu kesimden ciddi destekler aldığını da belirtiyor. Ancak ülke için bir hesap yapmakla bir siyasi parti için hesap yapmanın farklı şeyler olduğunu söyleyerek, MHP'nin tutumuna dikkat çekiyor.

Hatırla Sevgili'den sonra Bu Kalp Seni Unutur mu? ile de dizilere katkı sağlayan Türköne, kurt figürünün Türklerin sembolü olmadığını ve Ergenekon diye bir Türk destanı bulunmadığını anlatıyor.