CiddiGazete- Tayvan hükümetinin kanserojen madde içerdiği tespit edilen 127 bin metrik ton ithal Türk yumurtası için tazminat talep edeceği bildirildi. Tayvan Tarım Konseyi (COA) Bakanı Chen Chi-chung Temmuz ayı başlarında sınırda yakalanan ve yasaklı nitrofuran izleri içerdiği tespit edilen beş yumurta sevkiyatıyla ilgili olarak, "Hükümetimiz Türk tedarikçiden sözleşme hükümleri uyarınca tazminat talep etmeye hazırlanıyor" dedi.

Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre yumurtaların hepsi imha edildi ve yerel pazara sokulmadı. Tayvan hükümeti adına tazminat görüşmelerini yürütecek olan Ulusal Hayvan Endüstrisi Vakfı CEO'su Peter C.H. Chen bu ticaretten kaybedilen paranın yaklaşık 160,837 ABD Doları olduğunu belirterek Türkiye'den yumurta ithalatının Haziran sonunda durdurulduğunu ve hükümetin ABD'den ithalata başlayacağını vurguladı.

Alaton Alarko'da hisse sattı Alaton Alarko'da hisse sattı

Yerel pazarda fiyat kontrolleri uygulayan ve ithalatın büyük bir kısmına gümrük vergisi getiren Tayvan hükümeti, devam eden yumurta kıtlığına çözüm olarak bu yılın başlarında Brezilya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Türkiye'deki tedarikçilerden devlet destekli alımlara izin vermişti.