CiddiGazete- İstanbul'da düzenlenen mitingde "tevhid" bayrağı taşıyan şahsa yumruk atan Ege Akersoy isimli genç tutuklandı. Ancak Akersoy'a polisin koruması altında olduğu sırada, tokat atan ve adının Oğuzhan Toksun olduğu iddia edilen kişiye herhangi bir yaptırım uygulanmadı.

Buna göre, yumruklama olayının ardından Akersoy'un gözaltına alındığı Karaköy Polis Merkezi'nde ifadesi alınırken Beyoğlu Nöbetçi Savcılığı ilgili dosyayı "kasten yaralama" suçundan açtı. Olayın sosyal medyada yayılmasıyla başta trol hesaplar olmak üzere birçok kesim Akersoy'u hedef gösterdi.

Bunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Akersoy'un "kasten yaralama" suçlaması yerine, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkine karar verdi ve mahkemece tutuklandı.

"NETİCELİ BİR SUÇTUR"

Akersoy'un avukatı Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevdagül Tunçer ise konunun bu boyutuna ilişkin "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu bu kadar basit ve anında tespit edilebilen bir şey değildir. Neticeli bir suçtur. Bir eylem ve söylemin neticesinde halkın bir kesimi, diğer kesimine karşı tahrik olur ve kamu güvenliği tehdit edilir. Bu bir süreç gerektirir. Bu suçtan sevk hukuki değildir. Ortada bu suçun maddi unsurları yoktur. Burada gencin ifadesinde 'Ben vatanını seven biriyim ve şehit haberlerine üzüldüğüm için, kendi değerlerimizi öne çıkarmamız gerekir diye düşündüm' diyor. Belki de Suudi Arabistan'da Atatürk posterlerine karşı bir saldırı olduğu için bayraklı birilerini görünce tepki gösterdi. Zaten genç direkt vurmuyor, söz konusu şahıs yaklaşıyor o da kendisine vuracağını düşünüyor ve müdahale ediyor. Yani 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik denebilecek bir durum kesinlikle söz konusu değil' ifadelerini kullandı.

UĞUR TARHAN: TUTUKLAMA KARARI ADİL DEĞİL

Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Avukat Tarhan da olayla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle dedi:

"Tutuklanan gencin videosu izlendiğinde, olaydan sonra kaçmadığı, polisin yanında kendisine yumruk atan şahsa karşılık vermediği, kavgayı sürdürmek amacı taşımadığı görülmektedir.

Maden faciası operasyonu Maden faciası operasyonu

Olayın, anlık gelişen bir basit yaralama olduğu anlaşılmaktadır. Tutuklama kararı adil değildir."