CiddiGazete- İngiltere'de doktora yapan Salma al-Shehab adlı kadın, tatil için ülkesi Suudi Arabistan'a döndüğünde Twitter kullandığı için tutuklandı. Al-Shehab, Twitter hesabından muhalifleri takip ettiği için tutuklandığı ve 34 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

The Guardian'da yer alan habere göre, 34 yaşındaki iki çocuk annesi Salma al Shehab, ilk olarak 2020 yılında tatil için Suudi Arabistan'a gitmişti. Suudi Arabistan'da yetkililer tarafından sorguya çağrılan kadın, tutuklandı ve daha sonra tweetleri nedeniyle yargılama başladı.

11 milyon Ukraynalı'dan 7 milyonu evine döndü 11 milyon Ukraynalı'dan 7 milyonu evine döndü

Al-Shehab'a "toplumsal huzursuzluğa neden olan ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştıran" bir internet sitesi kullandığı için üç yıl hapis cezası verildi.

Al-Shehab'ın itirazı üzerine temyiz mahkemesi, başka suçların da incelenmesi talebini gerçekleştirerek kadının cezasını 34 yıla çıkardı.

Mahkeme belgelerinde, Shehab'ın toplumsal huzursuzluk ve istikrarsızlık amaçlayanların Twitter hesaplarını takip ederek ve tweetlerini retweet ederek yardım ettiği belirtildi.

Al Shehab'ın sosyal medya hesapları incelendiğinde öne çıkan bir muhalif isim olmadığı görüldü. Instagram'da sadece 159 takipçisi olan Shehab'ın kendini "Diş sağlığı uzmanı, tıbbi eğitimci, Leeds Üniversitesi'de doktora öğrencisi, Princes Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi'nde eğitmen, eş ve oğullarının annesi" olarak tanımladığı görüldü.

Shehab, 2 bin 597 takipçisi olan Twitter hesabında ise zaman zaman sürgünde yaşayan Suudi muhaliflerin paylaşımlarını retweet ediyor.

Suudi Arabistan'da özel terör mahkemesinin aldığı son karar, ABD Başkanı Joe Biden'ın Suudi Arabistan ziyaretinden haftalar sonra geldi. İnsan hakları aktivistleri, Biden'ın ziyaretinin Suudi Arabistan'ın muhaliflere yönelik baskıları konusunda elini güçlendirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Mahkeme kararı üzerine, Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın baskıcı yönetim kapsamında Twitter kullanıcılarını nasıl hedef aldığını ancak aynı zamanda Suudi Arabistan'ın bağımsız varlık fonu Kamu Yatırımı Fonu üzerinden dolaylı olarak Twitter'da hisse kontrol ettiği hatırlatıldı.