CiddiGazete- Deprem görüntüleri ve çığlıklarının sosyal medyada yoğun bir şekilde dile getirilmesi üzerine internet kullanımı "bant daraltma" ile kısıtlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı.

Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter'ın sorumluluklarına işaret edildi.

Toplantıda ayrıca Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı.

Saat 16:30'da başlayan erişim kısıtlaması gece saat 01.00'de sona erdirildi.

KENDİLERİ KULLANMAYA DEVAM ETTİ

İktidar, 9,5 saat boyunca Twitter'a erişim sınırlaması getirdi ancak AKP'liler Twitter'ı kullanıp paylaşım yapmaya devam etti.

SİYASİLERDEN TEPKİ

Enkaz altında kalanların adres ve bilgilerinin daha fazla paylaşılmasını engelleyecek olan bant daraltma uygulamasına siyasiler tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Yardımlaşma koordinasyonu için sahada bulunan arkadaşlarıma VPN kullanmalarını söyledim. Bu aklını yitirmiş Saray iktidarı, sosyal medya iletişimini kesti. Bunun sonucu yardım çığlıklarının daha az duyulmasıdır. Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz. Açıklamanızı bekliyoruz.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Depremzedelerin ihtiyaçlarının duyurulması için iletişim kurmak bu kadar hayati bir öneme sahipken; nasıl olur da bir kısıtlama getirirsiniz? Bu nasıl bir kötülüktür? Nasıl bir vicdansızlıktır? Siz kimden, neden korkuyorsunuz? Yazıklar olsun!

Sinan Ateş'in ablasından 'adalet' çağrısı Sinan Ateş'in ablasından 'adalet' çağrısı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: Twitter'ı yavaşlatma, yardımı hızlandır.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Twitter'a erişimi engelleyerek enkaz altındaki insanları kurtaramazsınız. İnsanlar Twitter üzerinden yardım çağrılarını dile getiriyor ve yaygınlaştırıyor. Bu akıl dışı karardan derhal vazgeçin!