CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve başlamasının 3'üncü yılında geçen süreci değerlendirdi ve yeni projelerini tanıttı.

12 Haziran 2022'de yapılması planlanan ancak sel felaketi sebebiyle bugüne ertelenen, 110 projenin toplu açılış, temel atma ve tanıtım töreni, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

KILIÇDAROĞLU İLE KARAMOLLAOĞLU DA KATILDI

Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın, Şenol Sunat, Ünzile Yüksel, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Doğa Şanlıoğlu, Nazlı Seda Vural, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ, Feramuz Üstün, Doğan Demir, Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcıları Adnan Turfan, Gökhan Pınarbaşı ve çok sayıda milletvekili katıldı.

"DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE"

"Değişim işleyişte" sloganıyla yapılan tanıtım toplantısında 110 proje "açılışı yapılacak olan", "temeli atılacaklar", "yapımı devam eden" ve "yapımına başlanacaklar" olarak 4 ayrı kategoride toplanırken, konuklara projelerin yer aldığı 30 sayfalık kitapçık dağıtıldı.

"GÖREVE GELDİĞİMİZDE İŞ TALEBİ GELİYORDU, ŞİMDİ GÜNLÜK EKMEK TALEBİ GELİYOR"

Göreve gelmeden önce "Bu kent yoruldu, artık yormayın. Bu kent gerildi, artık germeyin. Bu kent gereksiz çekişmelerden, fitneden, fesattan çok çekti; artık etmeyin" dediklerini ifade eden Mansur Yavaş şunları söyledi:

Bu kente "kim daha çok oy verdiyse o bölgeden hizmete başlarım" anlayışı değil, "hangi bölgenin ihtiyacı varsa oradan hizmete başlarım" anlayışı yaraşır dedik. "Ankaralı artık betondan, plastikten ve ranttan kurtulmalı; Başkente bereket ve huzur iklimi gelmeli" dedik. Geride bıraktığımız 3 yılda en çılgın projemiz, kente getirdiğimiz adalet ve kardeşlik duygusu oldu. Sizler de hiçbir çocuk üşümesin, hiç kimse yatağa aç ve açıkta girmesin dediniz. Bunu görev bilip yüreklere dokunduk. Göreve geldiğimizde iş talebi geliyordu. Şu an önümüzde 350 bin özgeçmiş var. Artık belediyemize günlük ekmek ve süt talebi geliyor. Bizim ulaştığımız hiç kimse bu kentte aç uyumadı. Çocukların servis ücretleri ödendi.

"SOSYAL YARDIMLARI KESECEKLER" DEMİŞLERDİ, AKSİNE ARTTIRDIK

Seçim dönemindeki iddialara da değinen Mansur Yavaş, şöyle devam etti: "Sosyal yardımları kesecekler' demişlerdi. Aksine yardımları artırdık, çağdaş bir hale getirdik. 'Personeli işten çıkaracaklar' demişlerdi. İşini hakkıyla yapan personelimizle başarı hikâyesini birlikte yazıyoruz. 'Belediyenin borcu çok, maaşları bile ödeyemez' demişlerdi. Bugüne dek 2.5 milyar lira personel maaşı ödedik, üstüne eski dönemden kalma yaklaşık 3.5 milyar liralık borcu da ödedik. Zorla mitinge de götürülmüyorlar. Bu kentte artık, rant kuleleri gözlerinin önünde yükselirken, evlerine yıllarca kavuşamayan Mamak Kentsel Dönüşüm mağdurlarının umudu var. Artık, müşteri olarak görülen değil, kendini özel hisseden; el üstünde tutulan öğrencilerin ışığı var. Bu kentte artık et ve süt yardımı ile çocuklarının protein ihtiyacını gideren annelerin, doğal gaz yardımı ile çocuğunu üşütmeyen babaların onurlu bakışları var.

HALKIN PARASI YANDAŞA DEĞİL HAK EDENE GİDİYOR

Belediyenin artık kendi içerisinde tüyü bitmemiş yetimin, garip gurebanın hakkı için bekçilik yaptığına dikkat çekerek, "İşte, 'değişim işleyişte' dediğimiz durum tam olarak budur" ifadelerini kullanan Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü: Demir ve plastik yığınına 801 milyon dolar harcamak yerine Çubuk 1 Barajını kente kazandırmak; çoğu bozuk havuzlar yapmak yerine Polatlı'ya su götürmek; zırhlı cipler yerine 2013'ten beri ilk kez otobüs almak bu zihniyet değişiminin eseridir. Ankara’da artık 918 köyümüzde çocuklarımız için insan hakkı olarak gördüğümüz ücretsiz internet hizmeti veriliyor, kadınlar saat 19.00'dan sonra otobüsten istediği yerde inebiliyor. Ankara’da ilk kez verilen öğrenci abonmanı ile aylık 90 TL'ye 225 binişlik ulaşım sağlanırken, Türkiye’de ilk kez evlenecek çiftlere SMA testi uygulandı. Kadın sığınma evleri ile tüm kadınlar bu kentte artık daha güvenli adımlar atıyor. Halkın parası yandaşlara değil, hak edene gidiyor.

Başkan Yavaş, bugüne kadar hayata geçirdikleri ve yeni projeler hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

PROJEYİ BAŞBAKANLAR, BAKANLAR VADETTİ, YAPMAK BİZE NASİP OLDU

1,5 milyon vatandaşımıza hizmet edecek İstasyon Caddesi Alternatif Bulvar Projemizi 126 Milyon TL maliyetle tamamladık. Projeyi Başbakanlar, Bakanlar, Belediye Başkanları vadetti, yapmak bize nasip oldu. Bu gururu 6 milyon Ankaralıyla yaşıyoruz. TRT Önü Köprülü Kavşağı altyapı çalışmalarını yerinde tamamlayarak yıllardır birbirine karışmış hatları ayırdık. Altyapısı ve sanat yapılarıyla dünya standartlarında olacak bu projemizi birkaç gün içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız.

GÖREVE GELDİĞİMİZDE 567 KÖYDE LAĞIM AKIYORDU

Göreve geldiğimizde 567 köyde açıktan lağım akıyordu, 3 yılda 155 köyün açıktan akan kanalizasyon sorununu çözdük, bu yıl 85 köyün daha çözeceğiz. 220 kilometresi asbestli, yani kanserojen olmak üzere 391 kilometre yeni içme suyu hattı yaptık. Altyapı projelerinden 23,5 kilometrelik Çubuk - Akyurt İçme Suyu Hattını tamamladık. 36 milyon maliyetle tamamlanan proje sayesinde 75 bin hemşerimiz sağlıklı suya kavuştu. Altyapı projelerinden 23,5 kilometrelik Çubuk - Akyurt İçme Suyu Hattını tamamladık. 36 milyon maliyetle tamamlanan proje sayesinde 75 bin hemşerimiz sağlıklı suya kavuştu.

EN ÇILGIN PROJEMİZ

Ötelenen dev bir altyapı projesi olan 107 kilometrelik İvedik - Polatlı İçme Suyu Hattı için de çalışmalarımız devam ediyor. 38 kilometresini tamamladık. Projenin maliyeti, ekonomik koşullar nedeniyle şimdiden 1.5 milyar liraya yaklaştı. Ama vazgeçmeyeceğiz. Polatlı halkına ve güzergâh boyunca 1,5 milyon kişiye temiz ve kesintisiz suyu sağlayacağız. 1.5 milyon kişinin temiz suya kavuşabilmesi, bizim için tüm kavşaklardan, tüm köprülerden, plastik oyuncaklardan daha değerlidir. Bizim en büyük, en çılgın projemiz işte budur.

369 YENİ OTOBÜS ALDIK

2013 yılından beri yeni otobüs alınmadığını tespit ettik. Onlarca otobüs hurda halde hizmet veriyordu. 57 milyon 100 bin euro kredi çektik, kendi imkânlarımızı da üzerine ekleyip 369 adet yeni otobüsümüzü kentimize kazandırdık.

3 YILDA 100 BİN 769 KEZ ÜRETİCİYE DESTEK SAĞLADIK

3 yılda toplam 100 bin 769 kez üreticiye destek sağladık. 34 bin 789 kişiye Başkent Çiftçi Kart'ı teslim ettik. Yeni dünya düzeninde gıda temininde yaşanan güçlükler ve iklim değişikliği gibi konuların ön plana çıktığını çok iyi biliyoruz. 431 bin metrekarelik dev bir rekreasyon alanını daha hemşerilerimize müjdelemek istiyorum. Batı Park Rekreasyon Alanı için ihalemizi tamamladık, çalışmalarımıza başladık. BAKAP Gölbaşı Tarım Kampüsü için şimdiden çok heyecanlıyız. Dünyada tarım, turizm, eğitim ve rekreasyon temalarını bir arada bulunduran böyle bir proje ilk kez yapılıyor.

MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞI SEÇTİK

ABB'den uygun fiyata konut imkanı ABB'den uygun fiyata konut imkanı

Bizim Mamak Kentsel Dönüşümde iki seçeneğimiz vardı; bu paraları ya göz boyayan projelere harcayacaktık ya da kendilerine verilen sözün gözyaşları içinde tutulmasını bekleyen vatandaşlarımıza harcayacaktık. Biz vatandaşlarımızı seçtik.

İŞİ GÜCÜ BIRAKTIK SEFERBERLİK İLAN ETTİK

Bir gün akşam bir mail geldi. Yurt bulamadığı için öğrencinin caminin bahçesinde kaldığı yazıyordu. Derhal ulaştık, kalacak yer ayarladık. Mailler artmaya başladı. İşi gücü bırakıp seferberlik ilan ettik. Çünkü onlar geleceğimiz.

MİLLETİNE HESAP VEREN BAŞKANIN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törende yaptığı konuşmada, "Başarılı bir belediye başkanı. Her şeyden önce hesap vermeyi namuslu bir görev olduğunu bilen bir belediye başkanı. Harcadığı her kurulun hesabını kendi halkına, kendi milletine hesap veren bir belediye başkanının hepimizin başının üstünde yeri vardır. Belediye başkanlarımız gönül birliği içinde, birlikte çalışıyor. Bütün belediye başkanlarımız ile onur duyuyoruz. Şimdi sıra geldi Türkiye'ye. Türkiye'yi de büyüteceğiz. Türkiye'de de kavgayı bitireceğiz" dedi.

2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak genç seçmene de seslenen Kılıçdaroğlu, "İlk kez oy kullanacak 7 buçuk milyon genç var. Gençler, Türkiye’nin kaderini siz değiştireceksiniz. Tarih, Türkiye’ye demokrasisi gençler getirdi diye yazacak" diye konuştu.

KARAMOLLAOĞLU: BAŞIMIZ DÖNDÜ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Mansur Yavaş'ın sunumu karşısında "Başımız döndü" değerlendirmesi yaptı ve "Her sene daha az sayıda proje taktim ederseniz takip etmemiz daha kolay olur" dedi.

Konuşmaların ardından 110 projenin kurdele kesimi yapıldı. Lansman toplantısı Tan Taşçı konseri ile sona erdi.