CiddiGazete- Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD'li Pfizer şirketi ile geliştirdikleri Covid-19 aşının İngiltere'de mutasyona uğrayarak ortaya çıkan yeni tür coronavirüse karşı da koruma sağlayacağına inandığını ifade etti.

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Prof. Dr. Şahin, bilimsel açıdan ihtimalin yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Aşıyı mutasyona uğramış yaklaşık 20 virüs varyasyonu üzerinde test ettik. Aşının sağladığı bağışıklık tepkisi, her virüs varyasyonunu etkisiz hale getirdi" dedi.

TESTLER DEVAM EDİYOR

Virüsün şu anda güçlü bir şekilde mutasyona uğradığını belirten Şahin, testlere devam etmeleri gerektiğini ve bunun da yaklaşık iki hafta süreceğini belirterek, "Ancak (aşının) etki mekanizmasınının önemli ölçüde etkilenmeyeceğine eminiz" diye konuştu.

AŞININ ÖZELLİKLERİ

Pfizer şirketi ile birlikte geliştirdikleri aşıda kullanılan antijenin (antikor üreten madde) bin 270 aminoasitten oluştuğunu anlatan Şahin, bunlardan dokuzunun mutasyona uğradığını ve bunun da aminoasitlerin yüzde biri bile olmadığını belirtti.

"Aşımız tüm proteini görüyor ve çoklu bağışıklık tepkileri geliştiriyor. Dolayısıyla virüsün kaçamayacağı kadar çok kenetlenme noktası var" şeklinde aşının özelliklerinden söz eden Şahin, ancak bunun virüsün yeni türünün zararsız olduğu anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Şahin, geliştirdikleri aşının haberci molekül olan mRNA bazlı olduğunu vurgulayarak bu aşının prensipte virüsün yeni varyasyonlarına karşı etki sağladığını kaydetti.

AB'DE AŞILAMA 27 ARALIK'TA BAŞLIYOR

Pfizer ve Biontech'in yeni tip coronavirüse karşı geliştirdiği aşı, Avrupa İlaç Dairesi'nin tavsiye kararının ardından AB Komisyonu'ndan da onay aldı. AB'de aşılamalara 27 Aralık'ta başlanacak.

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe