CiddiGazete- 17 Mart 1978'de Ümraniye'de bulunan Mustafa Kemal Mahallesi korkunç bir katliama sahne oldu. Memleketlerinden çalışmak için İstanbul'a gelen 5 işçi, geçici olarak kalmak için gecekondu yaparken, TKP terör örgütü mensuplarınca İçerenköy'de bulunan taş ocaklarına götürüldü.

Ülkücü işçiler burada önce darp edildi. Dakikalar ilerledikçe işkencenin boyutu arttı. İşçiler ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra kafalarına sıkılan birer kurşunla öldürüldüler.

"İKİSİNİN GÖZLERİ OYULDU"

19 Mart 1978 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin birinci sayfasının tamamı bu katliama ayrıldı. Gazete şu ifadeleri kullandı: "Vahşet beş kişi kurşuna dizildi" Giresun'un Görele İlçesi'nden İstanbul Ümraniye'ye yerleşen beş vatandaşımız Marksist- Leninist bir örgüt tarafından kaçırılarak işkenceyle öldürüldü. Otopsi raporuna göre ikisinin gözleri oyuldu."

5 GÖZÜ YAŞLI EŞ, 11 YETİM

Ülkücü oldukları için katledilen işçilerden 23 Yaşındaki Sinan Koca'nın biri 10 günlük olan 3 çocuğu, 29 yaşındaki ağabeyi Cevat Koca'nın 1 çocuğu, 29 yaşındaki Bahri Bilgin'in 7 çocuğu, 27 yaşındaki Ömer Bayraktar'ın 4 çocuğu, Salih Ulu'nun 1 çocuğu yetim kaldı.

CENAZE TÖRENİNE İZİN VERİLMEDİ

Çevrelerinde ağır başlı, kendi halinde olarak tanınan, hiçbir suç kaydı bulunmayan ve hunharca katledilen 5 ülkücü işçi için İstanbul'da düzenlenecek cenaze töreni valilik ve emniyet kararıyla yasaklandı. Katledilen işçiler memleketleri Giresun'da toprağa verildiler.

BAKAN "SİYASİ DEĞİL" DEDİ

Dönemin İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi'nin katliam sonrası yaptığı açıklamalar ise büyük tepki çekti.

İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, "Ümraniye'deki korkunç faciayla ilgili araştırma ve soruşturma sürmektedir. Buradaki cinayetlerin ideolojik mücadele görüntüsü altında gecekondu ticareti yapan çıkarcılarca işlenmiş olabileceğini gösteren belirtiler üzerinde durulmaktadır" dedi.

İstanbul Valisi İhsan Tekin ise "Cesetleri bulunan 5 kişinin hiçbir dernek, kuruluş ve sendika ile ilişkilerinin bulunmadığı kesinlikle saptanmıştır" ifadelerini kullandı.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da şöyle dedi: "Emniyet Görevlileri, Ümraniye'de gereken tedbirleri alsalardı bu 5 kişi ölmeyecekti, insanlık dışı bu cinayetler işlenmeyecekti. Bu 5 kişi ülkücü oldukları için kurulan 'halk mahkemelerinde' vahşice katledilmişlerdir. Bir olaylar zinciri ortaya çıkarmasını istiyoruz."

MERHUM MEHMET GÜL SORU ÖNERGESİ VERDİ

Ümraniye Katliamı 18 Ocak 2000 tarihinde Meclis'in gündemine girdi. MHP İstanbul Milletvekili merhum Mehmet Gül'ün verdiği soru önergesinde şöyle denildi:

"18 Mart 1978 tarihinde İstanbul Ümraniye’de hunharca öldürülen Ömer Bayraklar, Cevat Koca, Salih Uluğ, Sinan Koca ve Bahri Bilge ile, 19 Eylül 1979 tarihinde Adana'da aynı evde kalan Müslüm Teke, Yılmaz Kızılay, Davut Korkmaz, Ahmet Güleç, Özcan Doruk ve Mustafa Karaca adlı öğretmenlerin katilleri yakalandı mı? Yakalandı ise bunlar kimlerdir ve hangi örgüt elemanlarıdır? Bu şahıslar hangi mahkemede yargılandı ve Türk Ceza Kanununun hangi maddesine göre cezalandırıldı? 1991 yılında yürürlüğe giren infaz yasasından nasıl faydalandılar?"

8 KİŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ FAİLLER ARANIYOR!

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a tahliye 'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a tahliye

Merhum Mehmet Gül'ün soru önergesine cevap veren dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan önemli bilgiler aktardı. Tantan, Ümraniye katliamını 8 kişinin gerçekleştirdiğini ve bunlardan 6'sının hala aranmakta olduğunu belirterek şöyle dedi:

"15.3.1978 tarihinde İstanbul İli Ümraniye İlçesi Mustafa Kemal Mahallesinde bir kahvehanede, Ömer Bayraklar, Cevat Koca, Salih Uluğ, Sinan Koca ve Bahri Bilge'nin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak, güvenlik görevlilerince yapılan çalışmalar neticesinde eylemin yasadışı silâhlı terör örgütü (TKP/ML-TİKKO)'ne mensup (8) kişi tarafından gerçekleştirildiğinin belirlendiği, bunlardan üçünün yakalanarak tutuklandığı, yasadışı silâhlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak adam öldürmek suçundan 1'inci Ordu Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesinin 1980/222 Esas, 1981/426 karar sayıları ile yargılandıkları, olayın firari durumda bulunan diğer (5) örgüt mensubunun aranmasına devam edilmekte olduğu... Geçen yıllarda failler izlerini kaybettirdiler.