CiddiGazete/özel- Dönemin ünlü solcularından Demirtaş Ceyhun'un oğlu Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977'de, İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombaladı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve idam cezasıyla iddianame hazırlanan Ozan Ceyhun, Avusturya'ya kaçtı. Olayda şehit olan Mustafa Erol'un naaşı, para bulunamadığı için memleketine tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak götürüldü.

BU FOTOĞRAFI HİÇBİR ÜLKÜCÜ UNUTMAZ

Mustafa Erol'un cenaze töreninin fotoğrafı, yıllarca ülkücülerin duvarlarında ibret vesikası olarak kaldı.

Hakkında yakalama kararı olan Dev-Yol terör örgütü üyesi Ozan Ceyhun, Avusturya'da bir süre kaldıktan sonra Almanya'ya geçti.

ERMENİ TASARISININ MİMARI

Ozan Ceyhun, 1986 yılında Alman Yeşiller Partisi'ne üye oldu.

1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal İşler Bakanlığı'nda çalıştı.

1998 ile 2000 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda görev aldı. Yeşiller Partisi milletvekiliyken, 1915 olaylarını soykırım kabul eden "Ermeni tasarısı"nı hazırladı. Ayrıca, merhum Necmettin Erbakan'ın kurucusu olduğu Milli Gençlik Vakfı'nın Almanya'da "terör örgütleri" listesine alınması için Alman parlamentosuna kanun teklifi sundu.

Ülkücü Mustafa Erol karlı bir mart günü tabutla değil, parçalanmış naaşı, parasızlıktan battaniyeye sarılarak ebedi istirahatgahına götürülürken, olayın faili AKP'li Ozan Ceyhun Avrupa'da hayatına devam etti. Ceyhun'un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

İDAMLA YARGILANDI

1980 darbesinin ardından Viyana'ya gittikten sonra yasa dışı örgüte üye olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılan Ozan Ceyhun, İkinci Dev-Yol davasında, Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçundan idam cezasıyla yargılandı. 1987 yılında pasaportuna el konuldu.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN AYRILDI

Ozan Ceyhun, 1992 yılında kendi isteğiyle Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti.

1998 yılında Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev yaptığı sırada, Türkiye'nin başvurusu üzerine, "kırmızı bülten"le aranmaya başlandı. Ceyhun 2000 yılında, idamla yargılandığı davadan beraat etti!

AKP'DEN ADAY OLDU

2002 yılında Türkiye'ye dönerek, en rahat siyaset yapabileceği parti olarak gördüğü AKP'den, İzmir milletvekilliği için aday adayı oldu. Adaylığı gerçekleşmedi ancak Recep Tayyip Erdoğan'a danışman olarak atandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece Resmi Gazete'de yayımladığı kararla, Ozan Ceyhun'u Avusturya'nın başkenti Viyana'ya büyükelçi olarak atadı.

BİR BAŞKA ÜLKÜCÜ KATİLİ DE MİLLETVEKİLİ OLDU

Öte yandan Mahmut Esat Güven de 15 Aralık 1977’de, ülkücü Hüseyin Uçar’ı öldürmekten hüküm giymesine rağmen, 2007’de AKP’den Kars milletvekili yapıldı. Güven, milletvekili olduktan sonra yaptığı açıklamada, üniversite döneminde ev arkadaşının PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.