CiddiGazete- Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik suikast girişimi iddialarını gündeme getirdi. Özdağ, "12 Eylül 2022 tarihinde üst düzey bir bürokrat benimle temas kurarak, Süleyman Soylu'nun bana ve Sedat Peker'e yönelik suikast girişiminde bulunmak amacıyla iki eylem grubu oluşturduğu bilgisini verdi" dedi.

"Zafer Partisi Genel Sekreteri ve Erzurum eski milletvekili Cezmi Polat'tan, MİT Başkanı Hakan Fidan'a resmi bir evrakla durumu bildirmesini istedim. Bu mektup, 21 Eylül 2022'de MİT'e resmi evrak olarak imza karşılığı verildi. Konu bizim açımızdan bu şekilde kapandı" diyen Özdağ, mektubun Soylu ile paylaşıldığını söyledi. Özdağ'ın açıklaması şöyle:

- Devlete bilgi verdik. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Soruşturulması artık devletin istihbarat birimlerinin yetkisindeydi.

- Bunu da kamuoyuyla paylaşmayı hiç düşünmedik. Ta ki Ankara Emniyet Müdürlüğünden sayın Cezmi Polat'a bir telefon gelene ve kendisi ifadeye davet edilene kadar.

- Çünkü devletteki bütün protokoller çiğnenerek, yazışma kuralları çiğnenerek bu mektup Hakan Fidan tarafından Süleyman Soylu'ya yollanmış.

- Bu inanılır gibi bir şey değil. Devletin ayağa düşmesi demek.

- Devlette protokoller vardır. Bunu ortaya dökemezsiniz.

- Eğer Süleyman Soylu ile aranızda bir ihtilaf varsa bir siyasi hesaplaşma yapıyorsanız yapın.

- Bu bir devlet meselesidir. Ahbap çavuş ilişkisi ile bizim size bildirdiğimiz ve soruşturmasını yapmanız gereken şeyi ya da yapmamanız gereken şeyi o size kalmış bir şey.

- Burada şüpheli durumda olan bakana bildiremezsiniz.

- Şimdi bir başka bilgi daha yollayacaktım Hakan Fidan'a 'Doğru mu?' diye ama artık yolladıklarımın Soylu'ya doğrudan gittiğini öğrendiğim için kamuoyunun önünde soruyorum: Bu mektubun tarihi 21.09.2022.

"TÜRK KAMUOYU ÖNÜNDE CEVABI BEKLİYORUM"

- 24.10.2022'de Ankara'da terör örgütü El-Nusra Heyet Tahrir Şam Cephesi'ne yönelik bir soruşturmada 11 kişiden dokuzu yakalanıyor.

- Gelen not şu: Bana yine Ankara merkezli El Nusra'ya yönelik operasyon yapıldı. 11 gözaltı oldu. Elebaşı, ismini paylaşmıyorum, size daha önce yazmıştım, malum şahıs Ankara'da bunlara ev ayarlamıştı.

Devlet Bahçeli, Erdoğan için konuştu Devlet Bahçeli, Erdoğan için konuştu

- Sizin için özel getirilen iki militan vardı. Bizzat size yönelik eylem için İstanbul'da bunlara yardım eden Suriye El Bap'ta 6 ay emniyet müdürlüğü yapmış olan ... Suriyeli, Beylikdüzü'nde bir ev aldı. Lokanta açtı.

- İstanbul'da sizin faaliyetlerinizi bu şahıs aracılığıyla takip ettirdiler.

- Önce eylem için karar alındı sonra vazgeçtiler. Bunlar da 24 Ekim'de terörist diye toplandı.

- İstanbul'da ... dahil 3 kişi alınmadı. Asıl 2 elemana yol verildi. Dokuz kişi yakalandı. Basına fazla bilgi verilmedi. Kaç kişi tutuklandı bilgi yok.

- Şimdi, bu konunun cevabını Türk kamuoyu önünde Emniyet Genel Müdürlüğünden ve MİT'ten bekliyorum.

- Bu bilgi doğru mu?

"EN KISA ZAMANDA PAYLAŞIM İSTİYORUZ"

- Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a yönelik böyle bir suikast girişimi oldu mu? MİT'e bununla ilgili duyum bildirince bu operasyon durduruldu mu?

- Bu konuda en kısa zamanda bir bilgi paylaşımının bizimle yapılmasını istiyoruz.

- Öte yandan İçişleri Bakanlığı, MİT'in bu belgeyi kendileri ile paylaşması üzerine benimle ilgili olarak, sayın Cemi Polat'la ilgili olarak, burada ismi geçen Mustafa Türk ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yönelik hakaretten, iftiradan suç duyurusunda bulunmuş.

Bizim İçişleri Bakanlığı ile ilgili bir iftiramız söz konusu değil. Muhatabımız bakanlık da değil.

özd1

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Ümit Özdağ'ın açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Malum şahıs uzun zamandır sürdürdüğü iftira ve yalanı, bugünün gündeminden istifade ederek, kendini gösterme gayretiyle Gazi Meclisin mehabetine yakışmayacak şekilde dile getirmiştir" ifadelerine yer verdi. Çataklı, şunları kaydetti:

"Kendisine suikast düzenleneceğine yönelik istihbari bir bilgi söz konusu değildir. İlgilinin iddiasını Milli İstihbarat Başkanlığına (MİT) iletmesi üzerine, MİT Başkanlığı da iddiayı Bakanlığımıza göndermiştir. Bakanlığımızca da Cumhuriyet Başsavcılığına hem iddianın gereğinin araştırılması hem de ilgilinin attığı iftiranın gereğinin yapılması için başvurulmuştur. Mert bir iddia sahibinden beklenen davranış, kaynak gösterdiği kişilerle birlikte savcılığa gitmesidir."