CiddiGazete- Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırılan İsrailli Danny Aweke, serbest bırakıldı. Türkiye'de son dört buçuk yıldır tutuklu olan Aweke, erken tahliyesinin ardından dün İsrail'e uğurlandı

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen önceki gün Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan İsrail vatandaşının, Ankara-İsrail hattında kurulan temaslar sonucu ülkesine döneceğini açıklamıştı.

Buse Tosun'dan altın madalya Buse Tosun'dan altın madalya

Cohen, perşembe günü yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ne mutlu ki Başkan Herzog'un, benim ve diğer yetkililerin araya girmesinden sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka hafta başında ailesinin yanına dönecek. Bu, İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail vatandaşları için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan'a teşekkür ediyorum."

Times of Israel'in aktardığına göre Cohen, Aweke'nin serbest bırakılması için kısa süre önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a bir mektup yazmıştı.

Türkiye'de bavulunda 34 kilogram gat (uyuşturucu ot) ile yakalanan 35 yaşındaki Danny Awka, 2019 yılında tutuklanmış, "uyuşturucu madde bulundurmak" ve "kaçakçılığa teşebbüs etmek" suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Awka, kendisine gatın Türkiye ve Avrupa'da yasal olduğunu söyleyen Almanya'daki kaçakçılar tarafından "kandırıldığını" öne sürmüştü.

Awka'nın hapishanede İranlı ve Suriyeli mahkumlar tarafından "taciz edildiği" yönündeki iddialar nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığı, Awka'nın başka bir cezaevine nakledilmesini de sağlamıştı.