Almanya Volkan Konak'a vize vermedi Almanya Volkan Konak'a vize vermedi

CiddiGazete- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 21 Mart'ta düzenlenen Nevruz kutlamasına katılan 14 yaşındaki Y.D.'ye beş polis tarafından işkence yapıldığı iddia edilmişti.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, bugün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, işkence iddiası üzerine Lice Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldığını, soruşturma kapsamında 5 polisin gözaltına alındığını ve görevden uzaklaştırıldığını bildirdi. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

- Bazı basın yayın organlarında yer alan, Lice ilçemizde gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde 5 personelimizin 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet verdiği yönündeki iddialar çarpıtmadır ve provokasyon amacı taşımaktadır.

- 21 Mart 2023 tarihinde 14 yaşındaki Y.D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş, tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir.

- Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığı'nca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir.

- Ayrıca söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır.

ÜÇ POLİS TUTUKLANDI

Öte yandan gözaltına alınan polislerden 3'ü "kasten yaralama" suçundan tutuklandı, 2'si ise serbest bırakıldı.