CiddiGazete- AKP’li üç milletvekilinin bedelli askerlik yapması ve durumu Meclis’e bildirmediği için maaş alması tartışılmaya devam ediliyor.

Gazeteci Semra Topçu, kendi internet sitesinde kaleme aldığı "Babadan oğula vekillik; AKP Hanedanlığı" başlıklı yazıda, AKP’deki bedelli askerlik yapan vekillere ve bazı kritik isimlere değindi.

"MİLLETVEKİLLİĞİ BABADAN MİRAS"

Topçu yazısında şu ifadeleri kullandı:

18 yıldır ülkeyi yöneten iktidar partisi AKP'nin milletvekilliği sıraları babalarından sonra oğulları ile doluyor.

Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, AKP’li üç milletvekilinin "bedelli askerlik" yaptıklarını, bu durumu Meclis’e bildirmedikleri için haksız kazanç sağladıklarını duyurdu. Tanal’ın açığa çıkardığı bu bilgiler AKP hakkındaki çarpıcı bir gerçeğin daha ortaya çıkmasını sağladı. O da babadan oğula geçen milletvekilliği...

Milletvekili iken bedelli askerlik yapan, TBMM’den maaş almaya devam eden milletvekillerinden biri olan Mevlüt Yüksel’in siyasi geçmişi yok. Milletvekilliği babadan miras. Babası olan Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, kalp krizi geçirip yaşamını yitirince babasının yerine o milletvekili seçilmiş!

1994 doğumlu olan AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. TBMM İçişleri Komisyonu Katip Üyesi olan Yüksel, ant içmenin dışında iki kez bütçe görüşmelerinde bir kez de Kutülamare kutlaması için genel kurul kürsüsüne çıktı. İlk imza sahibi olduğu herhangi bir kanun teklifi ya da önergesi de yok. Yani Meclis’te yasama faaliyetlerinde bir varlık da göstermedi.

AKP’DE SİYASET BABADAN OĞULA GEÇEN BİR İŞ HALİNE GELDİ

AKP’de baba-oğul siyaset ilişkisi Tanal'ın "çakma askerler" diyerek ifşa ettiği üç isim arasında yer alan Mevlüt Yüksel ile sınırlı değil. AKP adeta hanedan kulübüne dönmüş bir halde.

İşte milletvekilliğini babasından devralan AKP milletvekillerinin listesi:

Saray ile ters düştükten sonra hemen geri adım atan AKP kurucuları Bülent Arınç ve İhsan Arslan’ın ortak noktaları oğulları. Her ikisinin de oğlu AKP milletvekili idi. Üstelik her ikisinin de ismi, muhafazakârlar için davalarının simge isimlerinden sayılan "Mücahit" idi. Babası düşüncelerini açıklayıp disipline sevk edildiğinde Mücahit Arslan, ABD’nin yeni yönetimi Biden ile Erdoğan arasında köprü kurmak üzere ABD’de temaslarda bulunuyordu. Mücahit Arınç ise babası Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndan atılırken "reise biat" tweeti atmıştı. Anlayacağınız babalar yıpranıp biraz geri çekilirken, oğulların milletvekilliği yıldızı parlamaya devam ediyordu.

Ahmet Mücahit Arınç, 1986’lı... Siyaset Bilimi mezunu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alan özgeçmişinde TOBB-TPAV bünyesinde uzman-araştırmacı sıfatıyla çalıştığı yer almış. Yemin ettikten sonra Meclis Genel Kurulu kürsüsüne bir kez daha çıkmış; AKP Grubu adına bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim bütçesi için bir konuşma yapmış görünüyor. Zira AKP’nin Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu üyelerinden biri. Ancak ilk imza sahibi olduğu herhangi bir kanun teklifi ya da önergesi bulunmuyor.

Mücahit Arslan yani Ali İhsan Arslan ise 1969’lu ve İletişim Fakültesi mezunu. Babasıyla birlikte AKP kurucuları arasında yer alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hem genel başkanlığı, hem başbakanlığı ve hem de cumhurbaşkanlığı sırasında danışmanlık yapmış bir isim. Ant içmek dışında genel kurul konuşması bulunmadığı gibi, herhangi bir komisyon çalışmasına da katılmayıp, yasama faaliyetleri de partinin hazırladığı bazı önerge ve kanunlara koyduğu imza ile sınırlı.

AKP milletvekili listesinde başka oğullar-akrabalar da var... Örneğin İsmail Emrah Karayel; 23-24-25. dönem AKP Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel’in oğlu. 1978 doğumlu ve hukuk mezunu. Babasından sonra AKP’nin 26 ve 27. dönem Kayseri milletvekili. Yasama faaliyeti olarak, Su ürünleri kanununda değişiklik yapılmasına dair teklifi bulunuyor ve Meclis Genel Kurulu’nda ant içmek dışında bir tek bu kanunun ile ilgili görüşmeler sırasında konuşma yaptı. İlk imza sahibi olduğu herhangi bir önergesi bulunmuyor.

Mehmet Akif Yılmaz ise Refah Partisi Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın oğlu. "Saadet Partisi'ne düşen AK Parti ile birlik olmaktır, parti değil dava önemlidir" gibi açıklamalarla AKP’ye desteğini gösteren Şevki Yılmaz 28 Şubat döneminden sonra kapatılan Refah Partisinin siyasi yasaklılarından biriydi. Oğul Yılmaz ikinci dönem AK Parti milletvekilliğinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi oldu. Ant içmenin dışında bir kez de bütçe görüşmeleri sırasında genel kurul kürsüsünden bir konuşma yaptı. İlk imza sahibi olduğu herhangi bir kanun teklifi ya da önergesi bulunmuyor.

Zülfü Tolga Ağar, Adalet ve İçişleri Bakanlığı yapmış, Demokrat Parti-ANAP birleşmesinin mimarı olarak bilinen ve bu sayede AKP’ye tek başına iktidar yolunu açtığı değerlendirilen Mehmet Ağar’ın oğlu. 1975 doğumlu işletme mezunu. Ant içmenin dışında Meclis Genel Kurulu kürsüsünde iki konuşma yaptı. Milli Savunma Komisyonu üyesi, ilk imza sahibi olduğu herhangi bir kanun teklifi ya da önergesi bulunmuyor.

"SADECE OĞULLAR DEĞİL ELBETTE..."

Bu örnekler, çerçeveyi genişletince daha da artıyor; babalar AKP’li olmasa da siyaseti AKP milletvekili olarak sürdüren çocuklar da var. Örneğin babasının oğlu diyerek MHP’nin kurucusu, ülkücülerin lideri Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş’i; babası Adalet Partisi kurucusu Sadettin Bilgiç olan AKP Isparta milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’i; yine Adalet Partili Yusuf Cemal Özkan’ın kızı Emine Nur Günay’ı; babası Refah Partili Yüksel Erim olan Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’i; babası CHP’den Bülent Ecevit döneminin Pendik ilçe yönetiminden Yalçın Akdoğan’ı da katabiliriz...

Hatta AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın babası da siyasetin içinden geliyor; Demokrat Parti’de il genel meclisi üyeliği yapan Mehmet Reşat Ünal 1960’da tutuklananlar arasındaydı ve Adalet Partisi’nde siyaset yapmayı sürdürdü. Her dönem milletvekili çıkaran Cevheri aşiretinden Mehmet Ali Cevheri de AKP milletvekilleri arasında...

AKP’nin 27. dönem milletvekilleri içinde, babası AKP milletvekili olmamakla parti yönetiminde yer almamakla beraber Erdoğan’ın yakını olarak tanınan bazı kişilerin çocukları da bulunuyor.

Örneğin İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın babası Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden tanıdığı hatta özel doktoru olan Sinan Kılıç...

Erdoğan’ın çok yakınında bulunduğu belirtilen isimlerden Avukat Ramazan Sayan’ın kızı Fatma Betül Sayan Kaya milletvekilliğinin yanı sıra bakanlık da yaptı. Bir kardeşi Bilgi Teknolojileri kurumunda başkan, bir diğeri büyükelçi... Erdoğan’la Kasımpaşa İETT’de futbol oynadığı dönemden tanışan Osman Aşkın Bak 24-25-26 ve 27. dönem Rize Milletvekili...

Ahmet Hamdi Çamlı da Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden beri yanında bulunan isimlerden biri. Camlı'nın babası da siyasetçiydi; Milli Nizam ve Milli Selamet Partisi kurucuları arasında bulunan Zeki Çamlı'nın oğlu Ahmet Hamdi Çamlı Erdoğan’ın şoförlüğünü yapmıştı.

Sadece oğullar değil elbette, Erdoğan'ın yakını olmak ya da AKP'ye yakın olmak da babaların temsiliyetini kızlarıyla sağlamaya yetiyor. Örneğin, Amerika’da İslami etkinlikleri ile bilinen Yusuf Ziya Kavakçı'nın kızı Merve Kavakçı yıllar önce türbanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren ilk kadın vekildi, Bülent Ecevit’in tarihi tepkisiyle karşılaşmıştı, yıllar sonra kardeşi Ravza Kavakçı onun açtığı yoldan bu kez rahatlıkla geçecekti. AKP'li babanın kızı örneklemine eklenecek bir başka isim ise Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik. Yasama faaliyetine rastlayamadığımız, yani ne bir önerge ne bir yasa çalışması yapmamış olan ve hatta Meclis kürsüsüne ant içmenin dışında bir kez o da 2020 bütçesi hakkında kısa bir konuşma yapmak için çıkan Sena Nur Çelik’in babası Kanal 7 ortağı Mustafa Çelik.

Bu arada Mahmut Tanal'ın "çakma kahraman" diye niteliği ve bedelli askerlik yapan isimlerden AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş’ün de kayınpederi Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan.

Deniz Feneri Derneği davasında güveni kötüye kullanmak suçlamasıyla 2013 yılında 6 ay hapis cezası alan İbrahim Altan'ın kızı Reyyan Beyza Büyükgümüş’ün ise, Bilal Erdoğan ile birlikte Türkiye Gençlik STK'ları Platformunda yönetim kurulu üyeliği yaptığı haber olmuştu.

Yine Tanal'ın gündeme getirdiği üçüncü isim olan AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı da Konyalı tanınmış ve AKP’yi destekleyen bir işinsanının oğluydu.

"AKP BİR HANEDAN KULÜBÜNE DÖNDÜ"

Siyasi partilerin milletvekili aday listesi hazırlarken bazı dengelerin gözetildiği biliniyor. Buna göre sivil toplum kuruluşu temsilciliği, bürokrasideki başarılar ya da bürokraside bir partiye yandaşlık, avukatlık-doktorluk gibi özellikle taşrada halkla yakın temas ve sıcak ilişkinin yarattığı tanınırlık gibi kriterler çerçevesinde milletin vekilliğine uygun isimler parti yönetimlerince belirlenir ve listeye alınırdı. AKP’de öyle olmadığı anlaşılıyor.

AKP milletvekilleri arasında Ensar Vakfı gibi yandaş vakıf ve kuruluşların temsilcileri, aşiret ya da dini cemaatlerin temsilcileri de yer alıyor.

AKP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 289 milletvekili bulunuyor. Bu milletvekillerinin tercih edilmesi ve listenin hazırlanmasında Cumhurbaşkanı-AKP Genel Başkanı Erdoğan karar verici. Zira Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçiminde AK Parti eskisi gibi kamuoyu araştırmaları yapıp, eğilim yoklamaları ve parti teşkilatının çalışmaları ile belirlemedi listeyi… Yani AKP’ye oy verenler kendilerini Meclis’te temsil edecek, derdine derman olacak isimlere değil, Erdoğan’ın seçtiği isimlere oy verdi. Ve sonuçta AKP bir hanedan kulübüne döndü."