CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşadığı vize sorunları katlanarak büyüdü.

Yurt dışında tatil yapmayı veya eğitim görmeyi planlayan birçok vatandaş, vize alımında yaşanan sıkıntılarla karşı karşıya kaldı.

Anız faciası: 14 can kaybı Anız faciası: 14 can kaybı

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, vize randevularında yaşanan sorunları gündeme getirerek 2023'ten beri ciddi bir fiili engel yaşandığını belirtti. Gece yarısı açılan sınırlı kontenjanın tatmin edici olmadığını dile getiren Bağlıkaya, bu durumun vatandaşları mağdur ettiğini vurguladı.

Bağlıkaya'nın açıklamalarına göre, randevu alımı için çok kısıtlı sayıda kontenjanın bulunması ve nadir olarak gece saatlerinde randevu alınabilmesi sıkıntıyı katladı.

Ayrıca, bu kontenjanın alındığı yerlerin de belirli aracı kurumlar tarafından yönlendirildiği ve bu kurumların kendi acentelerine randevu tahsis ettiği vurgulandı.

Vize alım sürecinde karşılaşılan bu zorluklara ek olarak, vatandaşların randevu alabilmek için ödedikleri ücretlerin geri iade edilmediği de belirtildi. Yaklaşık 80 euro vize ücreti ve 40 euro civarında randevu ücreti ödemek zorunda kalan vatandaşlar, yaşanan bu sorunlar nedeniyle mağdur oldu.

Editör: İbrahim KANBUR