CiddiGazete- Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin, Rus ordusunu yönetenlerin grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve çok sayıda Wagner savaşçısını öldürdüğünü iddia etti

Rusya Savunma Bakanlığı'na karşı açıklamalarda bulunan Wagner lideri Prigojin, Rus ordusuna karşı alışılmışın dışında bir açıklama yaparak onları "durduracağını" söyledi ve Rus vatandaşlarından sakin olmalarını istedi.

Ganire Paşayeva'ya ne oldu Ganire Paşayeva'ya ne oldu

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "gelişmelerden haberdar olduğunu" söyledi ve "gerekli tüm önlemlerin alınacağını" vurguladı.

Rusya'nın kamu yayıncısı RIA Novosti'ye göre Federal Güvenlik Ajansı, silahlı ayaklanma başlatan Wagner grubu lideri Yevgeni Prigojin hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

Sözcüleri tarafından yayımlanan ses kaydında Prigojin, "Savunma Bakanlığı'na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları yaptılar" dedi.

Prigojin, "Wagner'in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülük durdurulmak zorunda" dedi ve Ruslara karşı "kendilerine direnmeme" çağrısı yaptı. Wagner lideri, "Biz 25 bin kişiyiz ve bu ülkede neden tamamıyla kanun tanımazlık olduğuna bir bakacağız" dedi.

"Biz darbe yapmıyoruz" diyen Prigojin, "Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise "Prigojin'in açıklamaları gerçeklikle uyuşmuyor" dedi.

Vyorsyka'nın haberine göre; Progojin'in açıklamalarından önce Wagner üyeleri yakınlarını arayarak veda ettiler.

"RUSYA'DA DARBE GİRİŞİMİ"

T24 yazarı Hakan Aksay, gelişmeleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Gerilimi "Rusya'da darbe girişimi" olarak nitelendiren Aksay, soruşturma başlatıldığını duyurdu. Aksay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Rusya'da darbe girişimi. Putin'in bugüne kadar kuşkulu yöntemlerle gelişip güçlenmesine göz yumduğu paralı Wagner birliklerinin sahibi Prigojin, sadece Savunma Bakanı Şoygu'ya değil, "ülkedeki karışıklığa karşı da" 25 bin silahlı gençle harekete geçtiğini duyurdu

Kremlin sözcüsü Peskov, Başkan Putin'in her şeyden haberdar olduğunu ve gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Rus haber alma örgütü FSB Prigojin'in açıklamasıyla ilgili "darbe girişimi" iddiasıyla soruşturma başlattı.