CiddiGazete- Rusya ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın bir süredir savaş devam ederken, önceki gün Rusya'da yaşanan "kurgu" darbe girişimi, sözde Belarus'un devreye girmesiyle sona erdi.

rus v3

Ağır silahlara sahip paralı asker grubu Wagner, Moskova'ya doğru ilerlemeyi sonlandırma kararı alırken, grubun lideri Yevgeni Prigojin, "Kan dökülmesini engellemek için bunu yapıyoruz" dedi.

rus v2

Bölge valisi, Wagner savaşçılarının Rostov'dan ayrıldıklarını açıklarken Prigojin, askerlerinin üslerine geri döneceğini belirtti. Kremlin tarafından yapılan açıklamada ise Wagner askerlerinin Belarus'a gideceği belirtilirken, Belarus ise yapılan anlaşamda hiçbir Wagner askerinin yargılanmayacağına vurgu yaptı.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Wagner askerlerinin Rostov'da ele geçirdikleri askeri üsleri terk ettiğini söyledi.

rus v4

ANLAŞMANIN DETAYLARI AÇIKLANDI

Putin'in kontrolündeki Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da Wagner ile yapılan anlaşmanın detaylarını açıkladı.

Azerbaycan'dan Karabağ'a operasyon Azerbaycan'dan Karabağ'a operasyon

Prigojin'in yargılanmayacağını ve Belarus'a yerleşeceğinin belirtildiği anlaşmada ayrıca Prigojin'in talimatıyla ilerleyen askerlerin "Rusya'ya daha önceki hizmetleri dolayısıyla" yargılanmayacakları aktarıldı. Lukaşenko'nun Prigojin'i 20 yıldır tanıdığı için arabuluculuk rolüne soyunduğu da belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna'yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), "silahlı isyan" suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanını "vatana ihanet" olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova'ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Prigojin'in, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti.