CiddiGazete- Yapı Kredi Bankası, 13 Haziran tarihinden itibaren 10 bin dolar, euro ve sterlinin altında döviz mevduatı kabul etmeme kararı aldı. Banka 10 bin ile 25 bin dolar, euro ve sterlin arasındaki mevduatları da 3 ay vadenin altında kabul etmeyecek.

Reuters’ın haberine göre Yapı Kredi bu kararı müşterilerine gönderdiği bir mesajla duyurdu.

NEDENİ AKTİF RASYOSU MU?

T24’ün aktardığına göre, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçtiğimiz ay uygulamaya soktuğu ‘Aktif rasyosu’, bankaları kredi vermeye zorluyor ve mevduata oranla daha az kredi veren bankaları cezalandırıyordu.
BDDK daha sonra ‘Aktif rasyosu’nda değişikliğe giderek döviz mevduatının krediye dönüşmeyen kısmının 1.75 ile çarpılmasını öngörmüştü. Bir önceki uygulamada verilen krediler dikkate alınmaksızın döviz mevduat 1.25 ile çarpılıyordu. Bu değişiklik döviz mevduatı yüksek bankaların cezalandırılması anlamına geliyordu.
Bununla birlikte Reuters’a bilgi veren bir bankacılık sektörü kaynağı, Yapı Kredi’nin ‘Aktif rasyosu’nu tutturduğunu, 10 bin dolar, euro, sterlinin altında mevduat kabul etmeme kararının döviz mevduatının vade yapısının çok kısa olmasından kaynaklandığını belirtti.