Mansur Yavaş'tan bir müjde daha

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından rantçıların elinden kurtarılan Atatürk Orman Çiftliği arazisinde üretim başlıyor...

Mansur Yavaş'tan bir müjde daha

CİDDİGAZETE

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde üretim için düğmeye bastı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla ihalesine girilen ve 3 yıllığına kiralanan Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yıllar sonra ilk kez üretim yapılacak.

BAŞKENT EKONOMİSİ KAZANACAK

Hem çiftçiye hem de Ankara ekonomisine katkı sağlayacak proje hayata geçirilirken, arazi Büyükşehir ekipleri tarafından temizlenerek, ekime hazır hale getirildi.

2 parsel ve yaklaşık 300 dekardan oluşan arazide Büyükşehir Belediyesi çiftçiye dağıtılmak üzere yem bitkisi (Macar fiği) tohumu üretecek.

Hayvan yemi olarak kullanılan, kış şartlarına dayanıklı Macar fiği tohumu üretimine başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda tohumları kendisi üreteceği için de bütçesine katkı sağlayacak.

KURULUŞ AMACINA UYGUN KULLANIM

Arazinin yıllar sonra kuruluş amacına uygun olarak kullanılacağını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Atatürk’ün mirasına sahip çıktıklarını söyledi.

Yıllardır kullanılmayan arazide artık üretim yapacaklarını vurgulayan Güldaş, şu bilgileri verdi:

“İçinde bulunduğumuz bu arazi Ulu Önder Atatürk’ün kendi parasıyla alıp, Türk Milleti’ne hediye ettiği bir alan. Bu alan gördüğünüz gibi bir süredir kullanılmıyordu. Son yapılan ihalede Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatıyla, belediye olarak araziyi 3 yıllığına kiraladık. Atatürk Orman Çiftliği Yönetimine de teşekkür ediyoruz. Artık burada üretim yapılacak. Çiftçimize dağıtılmak üzere tohum yetiştireceğiz. Buranın kuruluş amaçlarından biri olan tohum dağıtma, damızlık dağıtma işlevini de yıllar sonra tekrar aktif hale getirmiş olacağız.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kesimle ilgili çalışmalara önem verdiklerini belirten Güldaş, “Atatürk Orman Çiftliği’ne sahip çıkıp, onu yaşatmaya çalışırken aynı zamanda kırsal kesimle ilgili çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Burada ürettiğimiz tohumlarımızı inşallah kırsaldaki çiftçilerimizle buluşturup, en ekonomik şekilde üretim yapmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Yem bitkileri üretimi artınca, hayvancılık da gelişecek. Böylece daha ucuza, daha sağlıklı eti Ankaralılarla buluşturabileceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 23:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayrettin kılıç
Hayrettin kılıç - 2 yıl Önce

Sayın Mansur yavaşla gurur duyuyoruz.Devleti Türk milletini Dürüst güzel ahlaklı insanların yönettiği taktirde hızlı kalkınma olur
Kimse kandıramaz.akdatamaz.tebrikler sayın başkan

Fatma Çarpar
Fatma Çarpar - 2 yıl Önce

İşte bu ...bu başlangıç ....ülkemin satılan tüm malları geri alınıp ekonomiye kazandırılmalı....

gülten üze
gülten üze - 2 yıl Önce

bu güne kadar bilerek ihmal edilmiş bir alan cok yazık oldu bunca yıllara neyseki ankaralı secmenin aklı başına geldi yurtsever baskana yetki verdi başkanıda secen halkı da kutlarım

Mehmet Karaer
Mehmet Karaer - 2 yıl Önce

Ülkeyi sevmek budur.Üretim ve eğitim çok önemlidir.

Semiha şen çok beğendim örnek
Semiha şen çok beğendim örnek - 2 yıl Önce

Tebrik ediyorum bravo örnek başkansınız başarılar dilerim

Levent Durusoy
Levent Durusoy - 2 yıl Önce

Daha fazla getirisi olacak, üretilirken istihdam yaratacak projeler bekliyorum.

Canan Olcay Aksoy
Canan Olcay Aksoy - 2 yıl Önce

Tebrikler

Nurhan yesiltepe
Nurhan yesiltepe - 2 yıl Önce

Tek kelileyle helal olsun bakalim diyorum.Kolayliklar, basarilar diliyor,kutljyorum.Yurekten tesekkur ederim