AKP'ye bedava ekmek vermişler!

AKP'nin kongrelerine ve etkinliklerine, Ankara Halk Ekmek tarafından üretilen "Şampiyon" isimli 50 bin ekmeğin bedava gönderildiği ortaya çıktı. Skandal uygulama için, Ankara Halk Ekmek Genel Müdürü Ahmet Sarıduman ve Genel Müdür Yardımcısı Volkan Yüksel hakkında soruşturma açıldı

AKP'ye bedava ekmek vermişler!

CİDDİGAZETE/Bekir Şimşek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Halk Ekmek AŞ Genel Müdürü Ahmet Sarıduman ve Genel Müdür Yardımcısı Volkan Yüksel hakkında; AKP kongrelerine, gençlik kolları toplantılarına ve seçim merkezlerine “Şampiyon Ekmek” adlı ürünü ücretsiz gönderdikleri için soruşturma başlattı. 3 Ağustos ve 18 Ağustos tarihleri arasında üretilen 50 bin adet ekmeğin sevk irsaliyesinde Ahmet Sarıduman ve Volkan Yüksel'in isimlerinin yazılı olduğu ancak 37 bin 500 TL tutan ürün için fatura kesilmediği ve ücretinin tahsil edilmediği öğrenildi.

SORUMLULUK DAVASI AÇILACAK

Konuyla ilgili olarak Sarıduman ve Yüksel hakkında savcılığa da şikâyette bulunulacağı ve eski yönetim kurulu üyeleri hakkında da "sorumluluk davası" açılacağı belirtildi.

UYGULAMALAR KANUNSUZ

Geçtiğimiz gün Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş’ın belediye iştiraki Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’ye atadığı yeni yönetim kurulu, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmamıştı.

Ardından Halk Ekmek’in yeni yönetimi tarafından Ankara asli ticaret mahkemesinde tescilin reddi kararına karşı iptal davası açılmıştı.

YETKİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NDA

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada ise "25 yıldır belediye şirketlerinin yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının inisiyatifiyle belirlenmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

DİRENMELERİ KANUNA AYKIRI

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Hiç kuşkusuz Büyükşehir belediyesinin temsil yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ındır. Bu yetki hem kanunun gereği hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur. Hal böyleyken, belediye şirketlerinde yönetimleri devretmemek için direnmek, farklı yöntemler denemek, hukuksuz olduğu kadar, halkın iradesine de saygısızlıktır.

Hiç kuşkusuz Büyükşehir belediyesinin temsil yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ındır. Bu yetki hem kanunun gereği hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur. Hal böyleyken, belediye şirketlerinde yönetimleri devretmemek için direnmek, farklı yöntemler denemek, hukuksuz olduğu kadar, halkın iradesine de saygısızlıktır.

KARAR DEFTERLERİ KAÇIRILDI

Ancak ne acıdır ki, Ticaret Sicil Müdürlüğü tartışmalı bir kararla yönetimimizi tescil etmeme yoluna gitmiş, bu karara rağmen dahi iç işleyişte meşruluğu tartışmasız olan yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 15:29
YORUM EKLE