‘Bize her yer Trabzon!’

Avusturya'da yaşayan Trabzonspor taraftarı Ahmet Akyurt, oturduğu bölgede tarihi bir bina satın aldı. Binayı bordo mavi renklere boyatan Akyurt, belediyenin ısrarına rağmen bina rengini değiştirmiyor

‘Bize her yer Trabzon!’

Avusturya’da yaşayan Trabzonlu Ahmet Akyurt, sahibi olduğu tarihi binayı taraftarı olduğu Trabzonspor’un renklerine boyadı. Telfs Belediyesi, Ahmet Akyurt’un bordo-mavili renk tercihinin şehrin dokusuna uygun olmadığına hükmetti ve Trabzonlu vatandaştan dış cephe rengini değiştirmesini istedi.

Akyurt, tüm ısrarlara rağmen belediyenin talebini reddetti ve binanın rengini değiştirmemeye karar verdi.

BELEDİYEDEN ÜCRETSİZ BOYAMA TEKLİFİ

Avusturya’nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs’te yaşayan Trabzonsporlu Akyurt, şehrin tarihi yapılarının bulunduğu en işlek caddesinde 3 katlı bir bina satın aldı ve bordo maviye boyadı. Belediye, bina renginin kent dokusunu bozduğunu söyleyerek boyayı alma, işçilik masraflarını karşılama ve çalışmaları yapmayı teklif etti. Akyurt’tan hiçbir ücret alınmama sözü verilmesine rağmen Trabzonsporlu taraftar ısrarını sürdürdü.

BİNANIN KAPILARI TRABZON’DAN

Ahmet Akyurt, tadilattan geçirdiği tarihi binanın dış kapılarını Trabzon’dan getirtti. Akyurt, ayrıca binasının alt katındaki işletmeye de “A’Laz” ismini verdi.

Telfs Belediyesi Meclis Üyesi Türk siyasetçi Güven Tekcan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ahmet Akyurt’un sıkı bir Trabzonspor taraftarı olduğunu söyleyen Tekcan, olayın belediyeyi de zorladığını aktardı. Tekcan şöyle konuştu:

“Enterasan bir hikaye. Aslında belediyemizi de çok zorluyor. Vatandaşımız tarihi şehirden cadde üzerinde eski bir bina aldı. Bunun tadilatını yaptı. Biz de belediye olarak tadilatına destekte bulunduk. Ancak kendisi binanın dış cephesini bordo-maviye boyadı. Vatandaşımız müthiş derecede Trabzonsporlu. Rica ettik, çeşitli fırsatlar sunduk ama ‘Olmaz… Ben Karadenizliyim, Trabzonsporluyum. Bu bina bordo-mavi olarak kalacak’ dedi. Hatta binanın dış kapılarını da memleketinden getirdi. Vatandaşımıza, ‘İşçiliğini biz yapalım, boyayı biz alalım, biz yapalım’ diye teklifte bulunduk ama kabul etmedi. Kendisi biraz inatçı ve fanatik.”

‘TRABZONSPOR’U BU BİNADA YAŞATIYOR’

Telfs’te yaşayan Trabzonspor taraftarı Cengiz Bayraktar ise Ahmet Akyurt’un Trabzonspor’u binasında yaşattığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Tarihi binayı Trabzonlu hemşehrilerimiz satın aldı. Kendisi Trabzonspor taraftarı olduğu için bordo-maviye boyadı. Buranın belediyesi, bunu uygun görmediği için değiştirmek istiyor. Masraflarını da kendileri karşılayarak başka bir renge boyamak istiyor ama hemşehrimiz fanatik Trabzonsporlu olduğu için değiştirmiyor. Kendisi Trabzonspor’u bu binada yaşatıyor.”

YORUM EKLE