Sokak Hayvanları Çalıştayı yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla Başkent'te, sokak hayvanları için ilk kez çalıştay düzendi. Çalıştayın moderatörlüğünü Prof. Dr. Sezgin Çelik yaptı

CİDDİGAZETE/Ahmet Develioğlu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te sokak hayvanları için ilk kez bir çalıştay düzenledi. Başkan Mansur Yavaş'ın talimatıyla, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “1. Ankara Sokak Hayvanları Çalıştayı”, büyük ilgi gördü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı çalıştayın moderatörlüğünü, Nobel Ödüllü Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın çalışma arkadaşlarından Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Çelik yaptı.

ÖNERİLER DEĞERLENDİRİLDİ

Başkent’te sokak hayvanlarının daha güvenli ve doğal ortamlarında yaşamlarını sağlamaya yönelik çözüm önerilerinin değerlendirildiği çalıştayda; Büyükşehir Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri görüş alışverişinde bulundu, çözüm önerilerine yönelik tespitler dile getirildi.

Kolektif bilinçle çözüm odaklı değerlendirmelerin yapıldığı Sokak Hayvanları Çalıştayı’nda; somut adımlar atılmadan önce hayvan haklarına duyarlı, bu alanda aktif rol oynayan STK’ların görüşleri rapor haline dönüştürüldü.

RAPOR BAŞKAN YAVAŞ'A SUNULACAK

Sahipsiz ve yardıma muhtaç sokak hayvanlarının sağlıklı koşullarda yaşamlarını sürdürebilmesi için tüm imkanlarını seferber eden Büyükşehir Belediyesi de birikim ve deneyimlerini çalıştayda taraflarla paylaştı.

Ankara merkez ve çevre ilçelerde yaşayan sokak hayvanlarının ihtiyaçlarından bakımına, sağlık sorunlarından rehabilitasyonuna kadar birçok konunun temel başlıklar halinde ele alındığı çalıştayda, ortaya çıkan fikir ve öneriler rapor haline getirildi.

Çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda hayvanseverler ilgili tüm taraflarla birlikte bundan sonra Başkent’te koordineli bir çalışma yürütecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 20:37
YORUM EKLE