CiddiGazete- "En yaşanabilir Şehirler" sıralamasında sağlık hizmetleri, suç oranları, geçim şartları, altyapı hizmetleri dikkate alındı. Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre, Avrupa'da Viyana 99.1 puanla en yaşanabilir kent olurken, İstanbul 57.7 puanla son sırada yer aldı.

İngiltere merkezli Economist yayın grubunun araştırma birimi Economist Intelligence Unit'in (EIU) Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre, Avrupa'da yaşam uygunluğu bakımından incelenen 38 şehir içinde İstanbul sonuncu oldu.

Buna göre, Avrupa'da değerlendirmeye alınan 38 şehir içinde en yaşanılabilir kent Viyana 99.1 puanla olurken, İstanbul 57.7 puanla bu listenin sonuncusu sırada yer buldu.

MOSKOVA, İSTANBUL'UN ÖNÜNDE

Sosyal ve kültürel hayat, eğlence, sağlık hizmetleri, suç oranları, geçim şartları, siyasi istikrar ve altyapı gibi çeşitli faktörlere göre hazırlanan listede bu yıl savaş nedeniyle Ukrayna'dan değerlendirme alınmadı.

Rusya'nın başkenti Moskova ile tarihi şehri St. Petersburg bir önceki yıla göre puan kaybetti ancak yine de İstanbul'un üzerinde yer aldı. Moskova 71.4 puan alırken, St. Petersburg ise 68.2 puan aldı.

Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre Avrupa'da değerlendirmeye alınan 38 şehir içinde ilk 5'te Viyana'nın ardından gelen şehirler şu şekilde sıralandı:

Yazıcıoğlu dosyasında belgeler imha edildi Yazıcıoğlu dosyasında belgeler imha edildi

2- Kopenhag: 98

3- Zürih: 96,3

4- Cenova: 95.9

5- Frankfurt: 95.7

38- İstanbul: 57.7