CiddiGazete- 25 Mart 2009'da hayatını kaybeden BBP'in Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu suikastiyle ilgili 14 yıldır ilerleme kaydedilemedi. Yazıcıoğlu'na mezar olan helikopterin elektronik cihazlarından bir kısmını söküp alan kamu görevlileri, sadece "hırsızlıktan" mahkemeye çıktı.

AKP, yaklaşan seçimler öncesi BBP tabanını konsolide edebilmek için Yazıcıoğlu davası için hamle yaptı.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, karbonmonoksit ve zehir iddialarının net bir şekilde açığa çıkması için 14 yıl sonra harekete geçti.

5. İHTİSAS KURULU İNCELİYOR

Muhsin Yazıcıoğlu'na ait kan örneklerinin İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından yeniden incelenmesine karar verildi.

Dosya ve örnekler 2023'ün ilk haftası Adli Tıp'a geldi ve inceleme başladı.

Daha önce dosya avukatlarının bu yönde talepleri olmuştu. Avukat Selami Ekici, soruşturma dosyası üzerinde "gizlilik kararı" olduğunu söyledi. Ancak bu inceleme ilk olmayacak.

İKİNCİ İNCELEMEDE KARBONMONOKSİT BULUNMUŞTU

Cenazenin bulunmasıyla yapılan otopsinin ardından düzenlenen raporda organ parçaları, kan ve idrar örneklerinde herhangi bir toksik madde bulunmadığı ifade edilmişti.

Otopsiye göre Yazıcıoğlu'nun ölüm nedeni "kaburga kırıkları, iç organ yaralanmasından gelişen göğüs ve batın içi kanamaydı." Kazadan 15 ay sonra tekrar bir Adli Tıp incelemesi yapıldı.

Cumhur İttifakı Bursa'da da çöktü Cumhur İttifakı Bursa'da da çöktü

19 Ocak 2011'de biten ikinci incelemede, Yazıcıoğlu'nun kanında yüzde 13,1 karbonmonoksit bulunduğu ancak bu düzeyin kaza meydana geldiği anda da var olduğunun söylenemeyeceği yazılıydı. İkinci inceleme sonucuna göre de ölüm nedeni "beden travmasıydı."

Ancak hem Muhsin Yazıcıoğlu'nun ailesi hem de ailenin avukatları bu otopsi raporunun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

AKP, özellikle seçim dönemlerinde ilgi gösterdiği Muhsin Yazıcıoğlu suikastini seçimlerden sonra hep unuttu.