AVM'ler, yeni dinin mabetleri. En küçük AVM'nin bile en büyük camilerden daha çok cemaati var.

Cami cemaati hızla namazını kılıp kaçıyor. AVM cemaatinin ise acelesi yok; çılgınca tüketip çılgınca yiyorlar, içiyorlar, eğleniyorlar... Aynı sanatçıları dinleyip aynı filmlere gidiyorlar.

Cami cemaatlerinin yaşı geçkin, bir ayakları çukurda. AVM cemaatlerinin ise yaş ortalaması 20, yani geleceğimiz onlara emanet. Çoğunun başı örtülü ama aşağısı anadan üryan; taytlar, sıkma bluzlar, sıkma kotlar, marka çantalar, ayakkabılar...

İslami şehir mimarisinde merkezde cami yer alırdı. Şimdilerde ise camiler ıssız yerlerde yapayalnız. Çünkü yeni mabetler, gavurca isimler ve markalarla camilerin çevresini boşaltıp her şeyi kendi bünyesine aldı. Hepsinin patronu koyu Müslüman ama AVM'lerin isimleri İngilizce.

Bu gavurlaşmayı göremeyen İslamcı aydınlar da Atatürk ve Cumhuriyetle uğraşıyorlar hâlâ.

★★★

ARVASİ ÜLKÜCÜSÜ OLUR MU?

Türkiye Gazetesi'nde Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil gündeme taşımıştı. Rahmetli Abdullah Toplu ona demiş ki: "Ben Ahmet Arvasi ülkücüsüyüm."

Artık ülkücüler de çeşit çeşit: Arvasi ülkücüsü, Necip Fazıl ülkücüsü, Atsız ülkücüsü, Türkeş ülkücüsü, Atatürk ülkücüsü, Erdoğan ülkücüsü, slogan ülkücüsü, tarikat ülkücüsü, taş medrese ülkücüsü... Bu kadar çok ülkücü modeli iyiye işaret değildir.

"Türk milliyetçiliği" doğrudur, "Atatürk milliyetçiliği" yanlış bir kavramdır. Türk ülkücülüğü ya da tek başına Türk'e, Türk birliğine, Turan'a işaret eden ülkücülük doğrudur, kişi isimlerine yaslanan ülkücülük yanlıştır, düşünce kargaşasıdır.

Ben 1982-86 yılları arasında Ahmet Arvasi'nin kitaplarının yayıncılığını yaptım, bire bir sohbetlerime dayanarak "Arvasi ülkücülüğü nedir?" sorusunu yanıtlayacağım. Arvasi'de baştan sona Türk milliyetçiliğini, Türk soyunu konu alan tek bir yazı bulamazsınız, hatta Müslüman kimliğinde soy bilincinin önemsizliğini ustaca, kibarca vurgulayan onlarca yazısı vardır. "Türkiye'de, Türk bitse, son Türk ben olurum" gibi "rüşvet-i kelam"ı bu bakımdan önemsizdir. Hatta Arvasi'nin ülkücülük tanımlarının hiçbirinde Türk yoktur. Dahası Tayyip Erdoğan'nın "Tek millet" ifadesi bile Arvasi'nin ülkücülük tanımlarından biraz daha nettir.

"Arvasi ülkücüsüyüm" diyenleri ben şöyle anlıyorum:

"Türklüğü önemsemem, zorda kalırsam birazcık kullanırım, Arap kültürü ve Bedevi gelenekleri baş tacımdır, Hira Dağı Tanrı Dağı'ndan bin kat daha yüksektir, Türk milliyetçiliği de günahtır!.."

Ahmet Şimşirgil'in durduk yerde "Arvasi ülkücülüğü"nü gündeme taşıması da boşuna değildir.

★★★

Türk milliyetçilerinin 68 ve 78 kuşağı "Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir" derler, yüzde kırk Arapça, yüzde yirmi Farsça, yüzde yirmi İngilizce ve Fransızca kullanırlar. Yüzde kaç Türk olduğunuzu buradan hesaplayın.