Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek resmen göreve başladı. Meclis’e eşi Emine Erdoğan’la gelen Recep Tayyip Erdoğan’ı kalabalık bir AKP’li grup karşıladı. Tören salonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi de hazır bulundu. Oğlu Bilal Erdoğan salonda yaşananları cep telefonu ile kaydetti.

Kürsüye çıkıp yemin eden Erdoğan, salondaki AKP'liler tarafından dakikalarca alkışlandı. Yemin törenine katılan yüksek yargı ve askeri yetkililer de Erdoğan da ayakta alkışladı.

Yemin törenini izlemek için siyaset, sanat, spor, akademi ve iş dünyasından bir çok tanımış isim TBMM’ye geldi. Törene katılmak üzere Meclis’e gelenler arasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İş adamı Ethem Sancak, Eski Meclis Başkanları Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Köksal Toptan Eski Başbakan ve Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut, Nobel ödüllü Bilim Adamı Aziz Sancar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve şarkıcı Mustafa Ceceli dikkat çekti.

ANITKABİR’DE TÖREN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yapacağı yeminin ardından Anıtkabir ziyaretinde bulundu. Anıtkabir ziyareti öncesinde yağan sağanak yağmur nedeniyle Erdoğan ve beraberindekilerin Aslanlı Yol ve Anıtkabir önündeki alanda yürümekte zorlandığı gözlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Erdoğan, İstiklal Marşı’nın ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemine göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, TBMM’nin 27’inci dönem milletvekillerini de belirledi.

Cumhuriyetimizin bu önemli dönüm noktasında 12’inci cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci cumhurbaşkanı olarak milletimizin kardeşliğini güçlendirmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.

Zatıalinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu cumhuriyeti, 100’üncü kuruluş yıl dönümünde hedeflerine ulaştırmaya kararlıyız.

Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki törenin ardından Beştepe’deki Saray’a geçti.