CiddiGazete- AKP'nin yerel seçimden kazançlı çıkmak ve karşı ittifakları zorlaştırmak için yeni bir siyasi planı olduğu iddia edildi. Buna göre, Ankara kulislerinde bir süreden beri konuşulan yerel seçim stratejisinde "kayyım pazarlığı" gündeme geldi.

Gazete Pencere'den Nuray Babacan'ın kulis haberine göre "AKP'nin yerel seçimden kazançlı çıkmak ve karşı ittifakları zorlaştırmak için yeni bir siyasi planı var. Ankara kulislerinde bir süreden beri konuşulan yerel seçim stratejisi, dolaylı biçimde HDP ile işbirliği yapmayı kapsıyor. Öyle ortalıkta görünen bir işbirliği değil, kapalı kapılar ardından yapılan 'kayyım pazarlığından' söz ediliyor."

Akşener programlarını iptal etti Akşener programlarını iptal etti

AKP'nin HDP'de karşılığı olan aracılarla, CHP ile ittifak yapmaması durumunda HDP'nin seçilecek belediye başkanlarına kayyım atanmayacağı sözü verildiği iddia edildi.

Babacan haberinde "Yani MHP'yi rahatsız etmeden arka kapıda yapacak böyle bir işbirliğinin İstanbul başta olmak üzere CHP'de bulunan büyükşehirlerde sonuç doğurabileceğine dair ince hesaplar yapılıyor. HDP'lilerin bir süreden beri yerel seçimlere kendi adaylarıyla girmeye hazırlandıkları mesajının da bu açıdan ele alınması gerektiği belirtiliyor. Pazarlık gücünü arttırma hamlesi olabilir" ifadelerini kullandı.

"AKP'DE OY KAYBI BEKLENİYOR"

AKP'nin yerel seçimde karşılarına çıkabilecek bir diğer sorunun da "ekonomik kriz" olduğunu belirten Babacan "Krizin faturasının yerel seçimlerde kendilerine ödettirilme olasılığından söz ediliyor. Seçmenin ülkenin yönetimi konusunda yaptığı tercihin aynısını yerel seçimlerde tekrarlamayacağını öne sürenler var. Seçmenin yerel seçimlerde 'ayar vereceği' tartışılıyor. Genel seçimlerdeki yüzde 7'lik oy kaybının artabileceğini dile getirenler az değil" diye aktardı.