CiddiGazete- Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerine geldi. TCDD Taşımacılık, YHT biletlerine yüzde 30 zam yaptı. Zam sonrasında Ankara-İstanbul YHT bilet fiyatı 248 TL'den 323 TL'ye yükseldi. Ankara-Konya 146 TL, Ankara-Sivas 312 TL ve Ankara-Eskişehir 136 TL oldu.

'Yap-İşlet-Devret'te inanılmaz kur farkı 'Yap-İşlet-Devret'te inanılmaz kur farkı

TCDD Taşımacılık, yük taşımacılığı ve banliyö ile yolcu taşıma ücretlerine de yüzde 30 zam yaptı. Zamlı fiyatlar, gece yarısından geçerli olmak üzere uygulamaya girdi.

TCDD Taşımacılık, 2022 yılında YHT biletlerine Ocak ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında yüzde 15, Haziran ayında yüzde 28 ve Eylül ayında yüzde 10 zam yaptı. TCDD, YHT biletlerine en son bu yıl Ocak ayında yüzde 17 zam yapmıştı.

YHT biletlerine (ekonomi), 2018 yılından bu yana (son zam hariç) yapılan kümülatif zam oranı yüzde 300'ü aştı.

SIRADA KÖPRÜ VE OTOYOL ZAMMI VAR

Zam dalgası devletin ve özel sektörün işlettiği köprü ve otoyollarla devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün zam oranı için çalışma yaptığı öğrenildi. Çalışmanın, zam oranı konusunda seçenekleri içerdiği, yüzde 20-30 ve 50 oranında seçeneklerinin gündemde olduğu ifade edildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü, genelde yılın başında köprü ve otoyol geçiş ücretlerini artırırdı. Seçim olduğu için bu yıl zam yapmadı. Seçimin tamamlanmasıyla birlikte zammın da önü açıldı.