CiddiGazete- Ensonhaber canlı yayınında İlker Koç'un konuğu olan gazeteci Emre Özpeynirci, otomotiv piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Türkiye’de sıfır araçlara rağbet devam ederse, talep sürerse bu artışlar sürer. Nihai satış fiyatında bir düzenleme yok sadece ilanlardaki fiyatlara düzenleme geldi. ÖTV’de düzenleme yapılmazsa otomobil fiyatları artmaya devam edecek” dedi.

YATIRIM ARACI

İnternete dev zam yolda İnternete dev zam yolda

Özpeynirci’nin açıklamaları özetle şöyle:

“Türkiye’de otomobil fiyatları dövize endeksli, kur artarsa araba fiyatları artar. Otomobil tarafı tüm dünyada arttığı için rakamlar bu seviyelere geldi. En yüksek satış ortalamaları yaşandı. Pandemi sürecinde artan talepler ortaya çıktı. Bir de otomobil, enflasyon altında erimeyen tek kalem konumuna geldi. Bu koşullarda bazı insanların sıfır otomobil alma şansı kalmadı. Türkiye’de kâr amaçlı, yatırım amaçlı alımlar devam edecek.

YIL SONU FİYAT TAHMİNİ

Ben geçen sene fiyatların bu şekilde devam etmesi durumunda otomobil fiyatlarının 1 milyon lira seviyesine çıkacağını söylemiştim. Eğer ÖTV’de bir düzenleme yapılmazsa otomobil fiyatları artmaya devam edecektir. Yıl sonuna en düşük otomobilin fiyatı 1 buçuk milyon, önümüzdeki sene ise 2 milyon olur.”

İLANLARDAKİ DÜZENLEME

Resmi Gazete’de 6 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”de şu ifadelere yer verilmişti:

“İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması 1/1/2024 tarihine kadar yapılamaz.

İkinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, ikinci fıkraya aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve anılan fıkraya aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle yükümlüdür. Uyarma yükümlülüğü, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisini ve girişi yapılmak istenen ilan fiyatının bu Yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceği bilgisini içerir.”