CiddiGazete- Meral Akşener'in kararıyla İyi Parti, 27 Nisan Cumartesi günü olağanüstü seçimli kurultay yapacak.

Akşener'den sonra genel başkanlık koltuğuna oturmak için Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu ve Mehmet Tolga Akalın adaylık açıklamasında bulundu.

Henüz adaylık açıklamasında bulunmayan Buğra Kavuncu ve Kürşad Zorlu'nun da nabız yoklama sürecinde olduğu öğrenildi.

GÜNAY KODAZ ADAY OLAMAZ

Sosyal medya hesabından aday olduğunu duyuran kurucular kurulu üyesi Günay Kodaz ise tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildiği için en az 40 üst kurul delegesinden imza alsa bile tüzük gereği genel başkan adayı olması mümkün değil.

EN İDDİALI ÇIKIŞ TOLGA AKALIN'DAN GELDİ

Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu adaylık açıklamalarını sosyal medya hesaplarından yaparken, Tolga Akalın İyi Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek kameraların karşısına geçti.

"KAPILARINI ÇALACAĞIM"

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Akalın, İyi Parti'de genel başkan seçilirse daha önce birlikte siyaset yaptığı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, siyasi yapılanma arayışındaki eski İstanbul milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ve İyi Parti'den istifa eden eski Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz gibi isimlerin kapılarını çalacağını söyledi.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN DAVETİ HATIRLATILDI

Mehmet Tolga Akalın'ın sözlerine Ümit Özdağ'dan henüz bir yorum gelmezken, Zafer Partisi Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Yücel, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Ekran Resmi 2024 04 09 00.57.39

Seyit Yücel, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın 30 Kasım 2023'te Meral Akşener'e yaptığı çağrıyı hatırlatarak şöyle dedi:

- Sayın Ümit Özdağ'ın 30 Kasım 2023 tarihinde partimiz adına yaptığı açık davete olumlu veya olumsuz cevap dahi vermeyenler şimdi "içine düştükleri kaostan kurtulmaya yönelik olarak" olası işbirliklerinden bahsediyorlar.

- Bu davetin yapıldığı tarihte siyasi konjonktür, böyle bir işbirliğinin olması halinde "sahada estireceği olumlu hava ile elde edilecek ivme" sonucunda %20 bandını işaret etmekte idi. Bu oranda alınacak belediyeler ile Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gidişatında milletimizin lehine çok önemli değişiklikler olabilecekti.

Ballı geziye saçma savunma Ballı geziye saçma savunma

- Siyasi öngörü yoksunluğu içinde intikamcı ve benmerkezci politikaların bugün birilerini getirdiği nokta ortadadır.

- Netice itibari ile; Atatürk ilkelerine bağlı Türk milliyetçilerinin tek adresi Zafer Partisi'dir. Bu inanç doğrultusunda samimi olarak fikir ve eylem birlikteliğine hazır olan herkese kapımız açıktır.

- Günlük politik ayak oyunlarından Türk milletine gına gelmiştir.

- Büyük Türk milleti güvenilir lider ve kadroların Zafer Partisi'nde olduğundan asla şüphe duymamamalıdır.

ÜMİT ÖZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e 30 Kasım 2023'te yaptığı "ittifak" çağrısında şöyle demişti:

- Sayın Akşener, yarın sizi Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisi Zafer Partisi'nin ortaya koyduğu, Atatürk'ün belirlediği devletin kuruluş felsefesini savunan protokolü değil, Öcalan'ın belirlediği eşit yurttaşlık adı altında federasyon ve bölünmeyi savunan HDP'nin yaklaşımını desteklediğini açıklayan Yeni CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel ziyaret edecekmiş.

- Özgür bey sizi ziyaret etmeden önce bir el öpme ziyareti yaptı ve sonra Ergenekon'da FETÖ ile işbirliği yaparak Türk ordusuna kurulan kumpasa destek olan, bulduğu her fırsatta Türk devleti ve milletine saldıran TTB başkanı olan zatın ziyaretini kabul etti.

- Sayın Özel, terörle mücadele çerçevesinde kayyım atanan belediye başkanlıkları konusunu "Kürt seçmenin" seçme hakkının elinden alınması olarak ortaya koyarak çok tehlikeli sulara girdi. Sayın Özel yarın sizi HDP ile yaptığı yeni ittifaka davet edecek. Ve Sizden muhtemelen seçim işbirliği çerçevesinde bazı illerde CHP'nin İYİ Parti'yi desteklemesi karşılığında Ankara ve İstanbul için destek isteyecek.

- Sayın Akşener, sizi 2019 yerel seçimlerinden önce Cumhur ittifakı'nın da dağıldığı bir ortamda CHP ile ittifak yapmama konusunda yazılı ve sözlü olarak uyarmıştım. Bu ittifakın İYİ Parti'yi HDP ile ittifak suçlaması ile karşı karşıya getireceğini ifade etmiştim. O zaman dinlemediniz. CHP ile İttifak yaptınız ve Cumhur ittifakının da kurulmasına vesile oldunuz.

- 2019 seçimleri sürecinde Kars konusunda Sizi 3 kez rica ederek, İYİ Parti adayını geri çekme konusunda uyardım, adayımızı çekmezsek HDP kazanacak dedim. Ve HDP Kars'ta seçimleri kazandı. Siz de seçim sonrasında "İYİ Parti yerel seçimlerden çırak çıkmıştır" dediniz.

- Sayın Akşener, 2023 seçimlerine giderken Zafer Partisi Nisan 2022'de Mansur Yavaş'ı Cumhurbaşkanı adaylığı için "kazanacak aday" olarak açıkladı. Siz aynı açıklamayı yapmak için 9 ay beklediniz. CHP, Yavaş'ın adaylığına karşı çıkınca size çağrıda bulunarak Mansur Yavaş'ı Zafer Partisi ve İYİ Parti'nin ortak adayı olarak göstermeyi önerdim. Duymamazlıktan geldiniz. Oysa dinlese idiniz Türk siyasetinde yeni bir ufuk açılabilirdi.

- Sayın Akşener, şimdi gelmiş olduğumuz noktada bir daha İYİ Parti'ye gönül vermiş samimi Türk milliyetçilerini, Atatürkçüleri, vatanseverleri HDP ile ittifak içerisine sürüklemeyin. Ancak onları Cumhur İttifakı karşısında da çaresizliğe de sürüklemeyin. Cumhur ittifakının yeniden kurulmasına neden olduğunuz için Size bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Gelin, bazı önemli noktalardaki anlaşmazlıklarımızı sonra çözülmek veya çözülmemek üzere erteleyelim.

- AK Parti ve CHP merkezli siyaset yapılanmasını Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sarsılmaz bir inanç temelinde kurulacak Zafer Partisi-İYİ Parti ittifakı etrafında oluşacak büyük bir vatansever, Atatürkçü, Türk milliyetçisi seçmen gücünün yaratacağı sinerji ile dağıtarak mevcut ikili kutuplaşmayı kıralım. Zafer-İYİ ittifakı etrafında bir çok parti, grup ve etkin siyasetçi bir araya gelecektir.

- Bu konuyu bir süredir değerlendiriyoruz. Zafer Partisi'nin son GİK toplantısında tekrar ele aldık, tartıştık. Sonra daha küçük gruplar ile de tartışmalarımızı sürdürdük.

- Size bu teklifi İYİ Parti'nin parti içi tartışmalarının yatışmasından sonra uygun bir ortamda iletmeyi düşünüyorduk. Ancak CHP'nin ziyareti ve size yönelik belirli grupların baskısını bildiğimiz için bu ziyaret öncesinde öyle kapalı kapılar ardında değil bütün Türk milletinin önünde Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliği ittifakı öneriyoruz.