CİDDİGAZETE

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, KRT TV'de seçimlerle ilgili soruları cevaplandırdı.

Sandık güvenliğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yavaş, yazar Yavuz Selim Demirağ'ın Yüksek Seçim Kurulu'yla ilgili sorusuna cevap verirken ilginç bilgiler de paylaştı.

“550 SANDIK YSK'YA HİÇ GİTMEDİ”

Konuşmasında 2014 seçimlerini de hatırlatan Yavaş, “Biz itirazlarımızla uğraşırken, iki ay sonra 550 sandığın YSK'ya sonucunun hiç gelmediğini tespit ettik. Kanunda diyor ki; 'Seçim sonuçları aynı gün, en süratli şekilde seçim kuruluna verilir.' 550 sandık hiç gelmiyor. Sandık numaralarıyla tespit ettik, kayıtlar hala bende var. Gelmemesinin şöyle bir sonucu var; siz 550 tutanağı YSK'nın ekranında göremiyorsunuz. Hâlbuki onlar gelecek, taranacak, ıslak imza ile onu karşılaştıracaksınız. Toplamda 150 bin oy. Daha sonra ben görevlileri aradım dedim ki; '550 sandığın sonuçları hiç gelmemiş.' İnanmadılar böyle bir şey olamaz diye... Sandık numaralarını gönderdim, bir saat sonra döndüler, 'Gerçekten gelmemiş' dediler; hayret edasıyla... 'Ne yaptınız?' diye sorduğumda, 'Sadi Bey'e söyledik geliyor sonuçlar” dediler. Siz 550 sandığın sonuçları elinize geçmeden bu seçimleri nasıl sonuçlandırdınız? Çok vahim bir şeydir” şeklinde konuştu.

Mansur Yavaş, o dönem itirazlarını reddeden bir ismin şu anda Ankara Halk Ekmek Fabrikası'nda genel müdür yardımcısı olduğunu söylerken, o kişinin halen çalışıp çalışmadığını bilmediğini ekledi.