CiddiGazete- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Millet Buluşması’na katılmak amacıyla Trabzon’a gitti. Kılıçdaroğlu’na Trabzonlu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

AFAD'DAN FIRTINA UYARISI

Trabzon Atatürk Meydanı'nda gerçekleştirilen mitingte kürsüye ilk olarak Ekrem İmamoğlu çıktı. AFAD'ın bugün için (4 Nisan) Trabzon'a fırtına uyarısı verdiğini hatırlatan İmamoğlu, "Bir derdimi sizinle paylaşmak istiyorum. AFAD'ın bir mesajı bana ulaştı. Ya güzel AFAD kıymetli AFAD kurban olayım milletimin acı yaşamış bölgesindeyiz orada gel bizimle işbirliği yap. İstanbul'a Trabzon'a güzel hizmetler sun. Milleti orada aldattın, Trabzon'u aldatma bari.

Size bir mesaj okuyacağım: Meteorolojiye göre yarın Trabzon'da kuvvetli fırtına bekleniyor. Ama burası doğru... Diyor ki ağaç, direk ve çatı devrilmesi çatı uçması hatta baca gazı zehirlenmesi olabilir... Yahu biz Temel fıkrası anlatırız ama fıkralarımız akıllıca olur. Böyle aptalca olmaz. Ama bir konuda tutturdular... Bugün Trabzon'da Karadeniz'de fırtına var. Trabzon'da biz Karadeniz fırtınasını biliriz. Onun adı Trabzonspor'dur. Ama bugün 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu fırtınası var" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN 13. CUMHURBAŞKANI

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim için bu güzel meydanın anıları var, ben ilk Cumhuriyet Bayramı'nı ilkokul öğrencisi olarak burada kutlamıştım. Sonra lise öğrencisi olarak nice bayramları kutladım. Allah nasip etti, Trabzon'un simgesi, ışığı, enerjisi, 35. yıldönümünde Trabzonspor yöneticisi olarak anıta çelenk koyan bir genç koydum. Hukuksuz bir şekilde seçimleri iptal eden iktidara karşı tarihinin en kalabalık mitingini yine mayıs ayında bu meydanda yaptık.

Bugün de bir tarih yazacağız. Bugün buradayım ama yalnız gelmedim. Bugün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geldim.

Bugün buradayız. Tevazu sahibi bir iktidarın inşası için buradayız. Çok değerli Genel Başkanı işte bu tevazuyu hayat boyu taşıyan memleketi için canını ortaya koyan ve her zaman doğrudan yana olarak Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanımız olacak.”

'AFAD'IN DEDİĞİ KADAR VAR'

İmamoğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu:

“Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz: AFAD'ın dediği kadar var... Bir fırtına var. Ekrem başkan İstanbul'u gerçekten de hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hem Fatih Sultan Mehmet'in öngördüğü İstanbul yapacak. Aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevini yapacak. Önündeki tüm bürokratik engelleri kaldıracak.

Bu ülkede kavgadan bıkmadık mı? 85 milyonu kucaklaştıracağım. Bir arada olacağız ve güzel Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz.

EMEKLİNİN HESABINA 15 BİN TL

Emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda verilecek ikramiye asgari ücret kadar olsun dedik. 8500 TL... Eksik verdiler. Cumhurbaşkanı seçildiğimde önümüzdeki bayram emeklilerin hesabında 15 bin TL yatacak. Göreceksiniz. Diyecekler ki parayı nereden bulacaksın? Söz, söz... Bay Kemal o paranın tamamını bulacak. Beşli çeteye, uyuşturucu baronuna para var, milyon dolarlar dönüyor, 5 yerden, 6 yerden maaş alana para var... Emekliye gelince para yok! Para var, alacağım, vereceğim. 418 milyar dolarlık bir hortum var. O paranın tamamını alacağım ve bu milletin cebine koyacağım. Kim ne götürdüyse kuruşu kuruşuna biliyorum.

'ESNAFIN KREDİ FAİZLERİ SİLİNECEK'

İktidara gelirsek 1 ay içinde esnafın pandemi döneminde çektiği kredilerin faizini sileceğiz. Esnaf rahat nefes alacak. Stopaj vergisini sıfırlayacağız. Zincir mağazalardan en çok esnaf şikayet ediyor. Sana söz, o beladan kurtaracağım esnafı.

'TORPİLİ KALDIRACAĞIM'

Gençler üniversite sınavına gireceksiniz. Üniversiteye gidiyorsunuz, kazanıyorsunuz ama sözlü sınavda hakkınız yeniliyor, torpili olanlar yukarı ama sizin hakkınız yeniliyor. Söz verdim, o torpili kaldıracağım.

'ALTI LİDER BERABERİZ'

İktidar olmanın yolu çalışmaktan geçer. Beraber olmaktan geçer. Kul hakkı yememekten geçer. Bütün Trabzonlu kardeşlerime sesleniyorum: Biz beraberiz. Altı lider beraberiz. Altı lideri bir araya getiren demokrasidir, yolsuzlukla mücadeledir. Altı Masa'yı bir araya getiren bu ülkede adaletin artık olmamasıdır. Biz bir araya geldik. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Kadın haklarını getireceğiz,. Gençlerin isteklerini yapacağız. Saray'a değil halka çalışacağız.

'GÜÇLÜ MİLLİYETÇİ DAMAR'

Trabzon'da güçlü milliyetçi damarın olduğunu biliyorum Kimse unutmasın, gerçek milliyetçi arıyorsanız o da biziz. Allah nasip eder cumhurbaşkanlığına geldiğimizde Süleyman Şah Türbesi'ni alacağım, vatan toprağına getireceğim.

'DOLARLI İHALELER TL'YE ÇEVRİLECEK'

Yandaşlara euro veya dolarla ihale yapıyorlar. Ne yapıyorlarsa yabancı parayla... Hani Türk Lirası vardı? Hani milliyetçiydik? Bunların milliyetçiliğini gördünüz mü? Bay Kemal'in sözü var o dolarlı ihalelerin tamamını Türk Lirası'na çevireceğim.

Bizim milliyetçiliğimizi Saray’dakiler değil, tüm dünya bilecek. Ne diyordu rahmetli Ecevit, ‘Bizim milliyetçiliğimiz Akdeniz sularındadır’ diyordu. ‘Ne ezen ne ezilen, hakça, insanca bir düzen’ diyordu Ecevit. Bu düzeni getireceğiz.

TRABZON'UN SORUNLARI

Umutlarınızı kaybettiğinizi biliyorum. Şunu unutmayın: Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak. O hayallerin tamamını gerçekleştireceğim.

Trabzon bir dünya şehri aslında. Görkemli tarihi var ama Trabzon'un geliri düştü. Bunu çözmemiz lazım.

Mustafa Kemal Atatürk'ün demiryolu hayali var. 100 yıl önce söyledi. Demiryolunu Gürcistan'dan geçirerek... Bunu hayata geçireceğiz. Her seçim döneminde ‘2023'te bitireceğiz’ dediler. Şimdi ‘2053’ diyorlar. Türkiye'ye söz, Trabzon'a söz bunu bitireceğiz.

Hafif raylı sistem konusunda sorun var. 10 Trabzonlu var, 4'ü bakan. 10 Trabzonlu hafif raylı sistemi yapamıyor. (Ekrem İmamoğlu'na ithafen) Ama bir Trabzonlu 10 büyük metro inşaatını yapıyor, bütün engellemelere rağmen yapıyor. Dedim, 'Ekrem İmamoğlu büyük lokmadır, size yedirmeyiz.'

'ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN'

Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz başımın üstü. Siyaset geçicidir, devlet bakidir. Devletin yeniden ayağa kalkması lazım. Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur, kargaşa olur. Devleti yeniden inşa edeceğiz.

Sandık başına giderken elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyene asla prim vermeyin. Geleceğiz, bütün dünya görecek. Türkiye nasıl şahlanır, tüm dünya görecek.

'SGK PRİMİNİ DEVLET ÖDEYECEK'

Her tarafımız deniz. Düşünebiliyor musunuz bir yolcu gemisi bile yok. Denizden vapur geldiğinde asfalt mı var? Allah'ın denizi. Gemiyi yapacaksınız. Yolcu gelecek. Turist gelecek. Trabzon, Karadeniz 12 ay turist ağırlayacak. Bu imkan var ama bu siyaset bunu görmüyor.

Karadenizli kadının çalışkanlığını tüm Türkiye biliyor. Kırsalda çalışan tüm kadınların, gençlerin sosyal güvenlik primini devlet ödeyecek. Kırsalda çalışan kadınlar emeklilik hakkına kavuşacak.

Gençleri korumazsanız, kadına yönelik şiddet konusunda sessiz kalırsanız bunu affetmez Bay Kemal. Kadına şiddettin pazarlığı olmaz. Kadın başımızın üstündedir. Sevgili Peygamberimiz, ‘Cennet kadının ayakları altındadır’ dedi. Biz buna inanıyoruz.

MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU

Ekrem başkanımız cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Göreceksiniz. Mansur Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Altılı Masa liderleriyle birlik içinde çalışıyoruz. Biz iktidara geldiğimizde neyi, ne zaman, nasıl yapacağımızı biliyoruz. Karşı taraf neyi, nasıl yapacağını biliyor mu? Biz hazırız. Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Haktan, hukuktan, evlatlarınızdan, ormanlarınızdan yana oyunuzu kullanın.”