CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Özgür Özel, başta Bursa olmak üzere yeni seçilmiş CHP'li belediyelerdeki akraba kayırmacılığına müdahale etti. Özel'in talimatıyla belediye başkanları tek tek aranarak, atadıkları isimler istifa ettirildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey aranarak, yeğeninin ataması geri çektirildi.

"LİYAKAT BAHANE DEĞİL"

Balıkesir'de CHP milletvekili Serkan Sarı'nın ağabeyi Gökhan Sarı'nın ataması da durduruldu.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu kayınbiraderini ve bacanağını, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı ise kız kardeşinin oğlunu başkan yardımcısı olarak atamıştı. Bu isimlere "Atamaları geri alın" diye haber verildi.

Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuşan Özgür Özel, akraba atamalarıyla ilgili şöyle dedi:

"Milletvekilleri ya da belediye başkanlarının yakınları istediği kadar liyakatli olsunlar, AKP'nin bu kadar nepotizm (kayırmacılık) yaptığı bir yerde bu tip atamaları kimseye anlatamayız.

Bu kadar işsizlik ve yoksulluğun olduğu yerde bu tip işler CHP'ye duyulan güveni kökten sarsar. Hiç tavizimiz yok. Asla kabul etmiyoruz. En sert tepkiyi ben gösteriyorum. Bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz.

Atamaların geri alınması gerekiyor. Aksi takdirde parti hukuku içinde ne yapmamız gerekirse onu yaparız. Bana yapılan her kusuru, partideki her hatayı affedebilirim. Ama belediyede akraba, eş, dost işi ve paralı pullu işlere bulaşanların gözüne yaşına bakamayız."

Yılmaz Tunç, HDP'lilere umut verdi Yılmaz Tunç, HDP'lilere umut verdi

KARDEŞİNİN DURUMU

Özgür Özel, daha önce kardeşi Barış Özel'in işsiz olduğunu vurgulamıştı.

CHP Genel Başkanı, kardeşinin durumuyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Kardeşim iyi bir bilgisayar mühendisi. Türkiye'nin en büyük bankasının IT'sinde (teknoloji) çok önemli bir görevdeydi. Adalet yürüyüşüne izin vermedikleri için ayrıldı. Sonra bunu duyan bir sürü kişi 'Belediyeye koysana, şuraya-buraya koysana' diyor.

"YAPANIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAM"

Bir keresinde bankadaki amiri aramış, 'Veri korumanın başına geçer misin' demiş. Ancak müşterinin İBB olduğunu öğrenince gitmedi. Kayınbiraderim Bursa'da 15 yıldır ilaç deposunda paketleme departmanında çalışıyor.

Ben bilmiyor muyum kardeşimi Bursa'da bir belediyede işe koymayı. Ama yapmam. Geçmişte de yapmadım. Bursa'da üç belediyemiz var. Bugün de yapmam. Yapanın da gözünün yaşına bakmam.

Hatta 'Alarma geçin' dedim. WhatsApp grupları var başkanlara ait. 'Oraya yazın' dedim, 'Genel başkan bizzat takip ediyor, bu işlere sakın kalkışılmasın' diye."

Özgür Özel'in iktidar yanlısı Taha Hüseyin Karagöz'le görüşmesi tepki çekmişti.

Özel, tartışılan görüşmeyi şöyle açıkladı:

"Yıllar önce programa çağırdı, gittim. En sert sorularına en net cevapları vererek, karşı mahalleye iyi ulaştığımızı değerlendirdik. Bayramda seyranda arar. Bir kez meclisteydim. Aradı, kuliste merhabalaştık. Geçen aramış. 'Özgür Beye uğramak istiyorum. Beş dakika işim var' demiş. Salı günü tüm gruplara uğrarken bana da gelmiş. 'Evleniyorum' dedi. Davetiye verdi. Oturduk, beş dakika sohbet ettik, ayrıldı.

Son derece insani bir şey. Bizim mahallede çok makbul ve çok sevilen bir gazeteci değil. Birçok görüşümüz taban tabana zıt. Programda bana en ağır eleştirileri yaptı ve en zor soruları sordu. Ama düğün davetiyesi vermeye geleni kapıdan çeviremezsin. 'Seninle görüşmem' diyemezsin ki..."