Antalya'da 'rüşvet'e gözaltı Antalya'da 'rüşvet'e gözaltı

CiddiGazete- Gümüşhane Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP'den MHP'ye geçti. Eski belediye başkanı AKP'li Ercan Çimen yüzde 38 oy alırken, rakibi MHP adayı Vedat Soner Başer yüzde 42 oyla başkan seçildi.

Mazbatayı alan MHP'li Başer, geçmiş döneme ilişkin özellikle Bitcoin iddialarını ve belediyenin borcunu görünce valiliğe yazı yazıp Sayıştay denetimi istedi.

"PARALAR BİTCOİN’DE GİTTİ"

Ercan Çimen döneminde belediye, 729 konut ve 112 işyerinden oluşan lüks Yaşam Evleri projesini hayata geçirecekti. Birçok arsa sahibi ile anlaşma yapıldı, paralar toplandı. Ancak Gümsaş isimli belediye şirketinin yöneticisi, toplanan paralarla "değerlenmesi" için kripto para Bitcoin aldı. Mağdur Platformu Başkanı Nuri Öztürk, birçok hak sahibinin "Paralar Bitcoin'e gittiği için ortada inşaat yok" dediğini anlattı.

Mağdurlar, Gümüşhane'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın otobüsünün önünü de keserek bu konudaki şikayetlerini aktarmışlardı.

Yaşam Evleri adı verilen lüks konut projesinin tam köşesinde yer alan tarihi Morduk (Yeni) cami de yıkıldı. Belediye, caminin yıkılmasına karşı çıkan mahalle sakinlerine "Daha büyüğünü yapacağız" vaadinde bulundu. Ancak yeni cami projesi de hayata geçirilmedi.

AKARYAKIT İSTASYONU İDDİASI

Ercan Çimen döneminde belediyeye ait merkezi yerdeki bir arsanın niteliği değiştirilerek akaryakıt istasyonuna çevrildi. Ancak arsanın yeni sahibinin seçimi kaybeden Ercan Çimen'e yakın kişiler olduğu iddiası üzerine yeni yönetim soruşturma başlattı.

RESMİ YAZI İLE TALEP EDİLDİ

Gümüşhane Valiliğine gönderilen "Sayıştay Denetçisi Talebi" başlıklı yazıda, "31 Mart 2024 seçimlerinden sonra Gümüşhane Belediyesi olarak mali açıdan gerekli incelemelerin yapılabilmesi için Sayıştay Denetçisi tarafından hesaplarımızın incelenmesi hususunu; bilgilerinize arz ederim" denildi.