CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile işbirliği yapmama kararının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti.

Asgari ücretin ne kadar olacağı sorusuna cevap ararken İyi Parti'nin önerisini Meral Akşener duyurdu. Akşener, konuşmasının en çarpıcı bölümünde ise üstü kapalı mesajlar verdi. "Türk milletine ölümü gösterip sıtmaya razı eden bu maskeli baloya boyun eğmeyeceğiz" ifadeleriyle dikkati çeken Akşener, "Önümüzde çetin bir yol var" dedi.

Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle:

- Aziz milletim, değerli milletvekilleri, sevgili gençler, kıymetli basın mensupları ve elbette cesur kadınlar.

- Sizleri, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Grup toplantımıza, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

- Bildiğiniz üzere dün; Dünya Kadın Hakları Günü'ydü... Yani ülkemizde, kadınlar olarak; seçme ve seçilme hakkına kavuşmamızın, 89'uncu yıl dönümüydü.

- Sözlerimin başında; Türk kadının gücünü gören, değerini anlayan ve hakkını teslim eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüze, teşekkürü bir borç biliyorum. Allah, ondan razı olsun. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

- Değerli kadınlar; ta 1934 yılında batılı ülkelerden bile önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını verilmiştir. Hatta aslında pek konuşulmaz Türk kadınına bu hak ilk kez 1930'da belediye seçimleri için zaten verilmiş; 1934 yılına giden süreçteyse diğer yasal ve anayasal düzenlemeler tamamlanarak tam kapsamlı halini almıştır.

- İşte o gün böylesine bir cumhuriyet vizyonumuz varken bugün, 2023 yılında kadın haklarında Türkiye'yi dünyanın gerisinde bırakan bir büyük vizyonsuzlukla mücadele ediyoruz.

- Elbette bu duruma razı gelmeyeceğiz! Elbette, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz! Çünkü 89 yıl sonra bugün Cumhuriyet kadınları olarak bizim görevimiz Atatürk'ün açtığı yolda bayrağı daha da ileri taşımak ve Türk kadınının hayatın her alanındaki haklarına kavuşmasını sağlamaktır.

Zalimsin diyorsam söyleten sensin Zalimsin diyorsam söyleten sensin

- İşte bu yüzden İyi Parti söyleyecek sözü olan kadınların partisidir. İyi Parti tek bir kadının mücadelesini tüm kadınların mücadelesi bilerek savaşanların partisidir.

- Sürekli "Kadın konusu, siyaset üstüdür" deyip boş oturanların karşısında siyasetinin gündemine kadınları alanların partisidir. Kadınları ve kadın haklarını kendi tekelinde zannedenlerin karşısında "Kadın hakları, bir medeniyet meselesidir" diyenlerin partisidir.

- Plazalarda cam tavana çarpan kadınların da rutubetli gecekondularda, kaderine terk edilen kadınların da hakkını, hukukunu, aynı azimle savunanların kadının tercihlerine, kadının iradesine uzatılan elleri aynı güçle reddedenlerin partisidir.

- Değerli kadınlar, buradan bir kez daha söylemek isterim ki kadınların güçlenmesini istemeyenler rahatsız olmaya devam edecek.

- Kadınların başarılarını çekemeyenler rahatsız olmaya devam edecek. İktidara baskı yapıp İstanbul sözleşmesini rafa kaldırtan kadın düşmanları rahatsız olmaya devam edecek.

- Bizim için hava hoş. İstedikleri kadar rahatsız olabilirler. İstedikleri kadar düşmanlık edebilirler. Ama biz buradayız ve biz burada oldukça ne yaparlarsa yapsınlar Cumhuriyetimizin yeni yüzyılının Türk kadınlarının omuzlarında yükselmesine engel olamayacaklar.

- Aziz milletim, artık 2023 yılının son günlerindeyiz. Hatırlıyor musunuz? Sayın Erdoğan geçen sene yine bu zamanlar yani, 2022 yılını geride bırakırken, bir açıklama yapmıştı. Demişti ki; "2023'te herkes hesabını, yüzde 20'ler seviyesindeki, bir enflasyona göre yapsın.

- Peki ne oldu? Sayın Erdoğan'ın 2023 için öngördüğü enflasyon TÜİK'e göre bile yüzde 62'lere ulaştı. Milletimiz, iktidarın iş bilmezliği ile karşı karşıya kaldı. Hayat pahalılığı her geçen gün ağırlaşıyor.

"ASGARİ ÜCRET TALEBİMİZ 17 BİN TL"

- Makul asgari ücret talebimiz 17 bin TL, temmuz için ise 20 bin 500 TL'dir.

DİLAN POLAT VE FATİH TERİM FONU ÇIKIŞI

- Kara para aklamalardan, fonlardan bahsediyoruz. Peki bu hale nasıl geldik? Erdoğan varlık barışı diye bir şey getirdi. Uyuşturucu satana "getir paranı" dedi.

- Parayı da suçluları da akladı. Ülkemiz kaçakçılar için cennet haline geldi. En sonunda da gri listeye alındık. İşte Erdoğan Türkiye'ye böyle bir utanç yaşatmayı başardı.

- Türkiye haftalardır güzellik merkezleri üzerinden para aklayanların avro'lu bigudilerini konuşuyor. Yakın zamanda hapishaneden bana bir tweet atılabilir.

- Dolandırılan spor insanlarını, kaptırdıkları milyon dolarları konuşuyoruz. Hangi fenomenlerin nasıl haksız kazançlar elde ettiğini konuşuyoruz. Yalnız ilginçtir para aklayanlar konuşuluyor ama parası aklananlar nedense hiç konuşulmuyor.

- Dolandıranlar dolandırılanlar konuşuluyor ama dolandırıcılığa yol verenler nedense hiç konuşulmuyor. Cambazlar konuşuluyor ama sirkin sahipleri nedense hiç konuşulmuyor.

"ULAŞIM HİZMETLERİNİN BAŞARISINDAN SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

- Ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde ulaşım hizmetlerinin başarısından söz etmek mümkün değil. Gelişmiş ülkelerdeki şehirlerle kıyasladığımızda ulaşım hizmetleri hem nitelik hem nicelik açısından beklentileri karşılayamıyor.

- İktidarın yerel yönetimlerini bakışını dikkate aldığımızda bu durum hiç şaşırtıcı değil. Her seçimden önce Berlin'i, Paris'i vaat ediyorlar ancak Delhi'nin, Cakarta'nın kaosuna mahkum ediyorlar.

- Yerel yönetimi rank kapısına indirgeyenlere karşı cesur bir başlangıç yaptık. Nice ablukaları, ambargoları aştık. Bugünden sonra da bizi gül bahçeleri beklemiyor. Önümüzde çetin bir yol var.

- Bu yolda iftiralar duyacağız, tehditler alacağız. Dün olduğu gibi bugün de bunlara göğsümüzü gereceğiz. Bizim için siyaset hiçbir zaman konfor alanı ve rant kapısı olmadı.

- Televizyonlarıyla, kalemşörleriyle ve maaşlı yorumcularıyla bizi yaylım ateşine tutacaklar. Bunu her iki taraf beraber yapacak. Bu ülkede milletimizden başka kimseye yaranamıyoruz.

- Bir taraf başka türlü hakaret ediyor öbür taraf başka türlü. Ortak noktaları bizim hür ve müstakil olarak seçime girmemiz engellemek. İki gündür izliyorum hiçbirinin birbirinden farklı yok.