CiddiGazete- Yargıtay'ın TİP Milletvekili Can Atalay için ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması kararı hakkında açıklama yapmayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, karar hakkındaki eleştirileri hedef aldı.

İyi Parti CHP'ye dönecek mi İyi Parti CHP'ye dönecek mi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve birçok siyasi parti "Karar Meclis'e, Anayasa'ya karşı darbe girişimidir" değerlendirmesi yaptı. Bakan Tunç bu eleştirileri, "Son derece yanlış ve sorumsuzca bir hareket" diyerek eleştirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Yılmaz Tunç, şunları yazdı:

"Gezi kalkışması sebebiyle Türk Ceza Kanununun 312. maddesi uyarınca, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükmü sonrasında, bu hükümle ilgili olarak verilen Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde 'Meclise yönelik darbe yapıldığı' şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, yine hukuk içinde öngörülen mekanizmalarla çözülür."