CiddiGazete- ABD'nin en büyük ikinci bankaBank of America (BofA), bugün yayınladığı raporda Türk özel sektör bankaları için "Al" tavsiyesi verdi. Banka, sürdürülebilir yüzde 30 ile öz sermaye kârlılığı açısından Türk özel bankalarının iyi bir değer sunduğunu belirtti.

BofA, Türk bankaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kedi için 'Al' notlarımız bulunuyor. Halkbank ve Vakıfbank için düşük performans notlarımızı yineliyoruz” olarak belirtti.

Ekonomim sitesinin aktardığına göre BofA'nın yaptığı değerlendirme şöyle:

"Normalleşme" muhtemelen Avrupa'da süregelen dinamikleri tanımlamak için en iyi kelime. Türk bankacılık sistemi. Büyüme dinamikleri üzerinde kilit rol oynayan düzenlemeler, son iki yılda varlık dağılımları ve temel faiz oranları kısmen basitleştirilmiştir. Çekirdek spread’ler toparlanmanın ve iyileştirilmiş bir ücret tabanının gelirlerini desteklerken, varlık kalitesi risklerinin yönetilebilir olduğunu düşünüyoruz. Sürdürülebilir yüzde 30 ile öz sermaye karlılığı açısından Türk özel bankalarının iyi bir değer sunduğuna inanıyoruz. İş Bankası'nın alıcısıyız, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi'nin notları düşük, kamu bankaları Halkbank ve Vakıfbank’ın notları ise düşük.

Fed faiz kararını açıklandı Fed faiz kararını açıklandı

Türk özel bankalarının öz kaynak kârlılığının yüzde 30'un üzerinde gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu, uzun vadeli öz kaynak kârlılığı varsayımlarımızdan daha yüksektir. TL bazında yaklaşık yüzde 65 veya dolar bazında yüzde 25 toplam getiri ile değerlemelerin cazip olduğunu düşünüyoruz. Akbank (Nötr'den yükseltildi), İş Bankası (Düşük performanstan yükseltildi), Garanti Bankası ve Yapı Kedi için 'Al' notlarımız bulunuyor. Düşük kârlılık, sınırlı sermaye tamponları ve sektörün üzerinde PB katsayıları nedeniyle Halkbank ve Vakıfbank için düşük performans notlarımızı yineliyoruz"

Editör: Hanife Akgün Yalta