CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüm vatandaşların Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

“Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedî azaptan kurtuluş olan bir Ramazanı Şerifi daha geride bıraktık. Rabbime bizleri sağlıkla, afiyetle ve sevdiklerimizle birlikte bir bayrama daha ulaştırdığı için hamdediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti:

“Bu sene 6 Şubat depremlerinde yitirdiğimiz canların acısı sebebiyle Ramazan ayını buruk karşıladık, buruk geçirdik. Depremlerde ve sellerde vefat eden 50 bini aşkın insanımızın her birine bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Milletçe hepimizin bir kez daha başı sağ olsun.”

ŞEHİTLİK VURGUSU

İslam dinine göre; depremlerde, sellerde, yangınlarda ve insan iradesini aşan afetlerde vefat edenler hükmen şehit sayıldığını vurgulayan Erdoğan, “Depremlerde hayatını kaybeden kardeşlerimizin de ahirette aziz şehitlerimizle beraber haşrolacaklarına inanıyoruz. Rahmet, bereket ve yardımlaşma ayı olan Ramazan’ın manevi iklimini en güzel şekilde teneffüs etmek için hep birlikte gayret gösterdik. Bu mübarek günlerde, özellikle depremzedelerimizi yalnız bırakmadık. Ne seçim gündeminin ne diğer devlet işlerinin ne de günlük hayatın meşgalelerinin deprem bölgesini unutturmasına izin verdik” ifadelerini kullandı.

'ASRIN DAYANIŞMASI'

Depremin vurduğu illeri ziyaret ederek hem afetzedelerin acısını bir kez daha paylaştıklarını hem yürütülen faaliyetleri yerinde gördüklerini hem de deprem konutlarının temel atma törenlerini gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, “Devletimiz ilgili tüm kurumlarıyla, belediyelerimiz tüm kapasiteleriyle, sivil toplum kuruluşlarımız tüm imkânlarıyla ve gönüllüleriyle sahadalar. Asrın felaketinin yaralarını, devlet-millet el ele, omuz omuza vererek, asrın dayanışmasıyla sarıyoruz” şeklinde konuştu.

'GERİ DÖNÜŞ HIZLANACAK'

“Bugün itibariyle enkazların çok büyük bir bölümü kalktı. 100 bini aşkın deprem konutu ve köy evinin inşa süreci başladı. Bunlardan yaklaşık 50 bininin de bilfiil temeli atıldı. Enkazlar kalkıp yerini yeni inşaatlar aldıkça, deprem bölgesinde umutlar daha da güçleniyor. Depremin izleri silindikçe, bölgede hayat yavaş yavaş normal ritmine dönüyor” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Afette evi yıkılan, yakınını kaybeden, kurulu düzeni bozulan kardeşlerimiz, bu çalışmaları gördükçe hayata yeniden başlama cesareti buluyor. Bayramdan sonra, deprem illerimiz dâhil, okulların açılmasıyla birlikte bölgeye geri dönüşlerin daha da hızlanacağına inanıyoruz. Kayıplarımızı geri getiremesek de; depremzede kardeşlerimizi bir an önce yeni yuvalarına kavuşturmakta kararlıyız” dedi.

'650 BİN YENİ YUVA'

Deprem bölgesinde, 507 bini konut ve 143 bini köy evi olmak üzere toplam 650 bin yeni yuva yapmayı planladıklarını kaydeden Erdoğan, mesajını şu cümlelerle tamamladı:

“Bunlardan 319 binini bir yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Allah’ın izniyle 14 Mayıs seçimlerini milletimizin desteğiyle tamamladıktan sonra, deprem bölgesinin imar ve ihyasının kesintisiz sürmesini sağlayacağız. Gençlerimiz başta olmak üzere, 85 milyonun tüm fertlerinden, bu kutlu ve zorlu mücadelede yanımızda olmalarını bekliyoruz. Sadece son birkaç ayda yaşananlar ışığında milletimizin, ‘doğruya doğru’ diyerek yine en isabetli kararı vereceğinden şüphe etmiyoruz. Milletimizin tavrının bir kez daha hamaset yerine icraat, laf yerine eser, istismar yerine hizmet siyasetinden yana olacağına inanıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuza sahip çıkan, bizlere dualarıyla destek veren tüm vatandaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Bayramınız mübarek, gönülleriniz şen, umutlarınız diri, geleceğiniz aydınlık olsun.”