CiddiGazete- Terör örgütü PKK yandaşı Dem Parti, CHP ile yaptığı "kent uzlaşısı" kapsamında Ankara'nın 3 ilçesinde belediye başkan adayı çıkarmama kararı aldı.

Dem Parti, Yenimahalle, Polatlı ve Bala'da sadece belediye meclis üyeliklerine talip olacak.

Ankara büyükşehir belediyesi için aday gösterilen Gültan Kışanak'ın yedeği Öztürk Türkdoğan ve Dem Parti Genel Başkan Yardımcısı Ebru Günay, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Türkdoğan burada yaptığı açıklamada, Dem Parti olarak Ankara'da 27 ilçenin 24'ünde belediye başkan adayı gösterdiklerini ancak Yenimahalle, Polatlı ve Bala'da başkan adayı göstermediklerini kaydetti.

Dem Partili Türkdoğan, "Bunun dışındaki diğer ilçelerde eş başkan adaylarımız var, Yenimahalle dahil ilçelerimizde belediye meclis üyelerimiz var. Bu üç ilçemizde kent uzlaşısı kapsamında aday göstermedik" dedi.

"CHP'Yİ DESTEKLEYECEK MİSİNİZ?"

Öztürk Türkdoğan gazetecilerin, "Polatlı'da aday çıkarmadığınızı belirttiniz. Polatlı ve diğer iki ilçede CHP'nin adaylarına mı destek vereceksiniz? CHP'nin Polatlı adayı, eski MHP'li Mürsel Yıldızkaya. İki dönem belediye başkanlığı yaptı" sorusuna Türkdoğan şu cevabı verdi:

"Bizim kent uzlaşısı kavramımız şu: Bizim kentin temel güçleri, dinamikleriyle yaptığımız bir uzlaşıdır bu. Tekil olarak bir siyasi parti ile yapılan bir uzlaşı değildir. Merkez komisyonumuz tek tek bütün illeri değerlendirmiştir ve Ankara’da söylenildiği temelde bir ittifak söz konusu değil. Bizim büyükşehir adaylarımız var, büyükşehir adaylarımız için her yerde halkımızdan oy istiyoruz. Yenimahalle'de partimizin belediye meclis üyeleri var, belediye meclis üyelerine oy istiyoruz. Onun dışında 'Şu partiyi destekleyin' diye hiçbir yerde hiçbir tutumumuz yoktur. Biz her yerde adaylarımız olduğu için sadece kendimize oy istiyoruz.

TÜGVA ve Ensar'a protokol şoku TÜGVA ve Ensar'a protokol şoku

Biz seçim döneminde ne kimseye kaybettirmek ne de kimseye kazandırmak gibi bir pozisyonumuzun olmadığını açıkladık. Biz sadece kendimize oy istiyoruz. Bu süreci bir kazanma süreci olarak görüyoruz. Bu kazanmayı da Türkiye'nin barışını kazanma olarak tarif edebiliriz. Siyasi tartışmalara girmek yerine pozisyonumuz budur. Halkımız, politik bilinci olan bir halktır. Büyükşehirde seçime giriyoruz. O ilçelerde de büyükşehir için kendimiz için oy istiyoruz. Büyükşehir seçimine girdiğimiz için her yerde olacağız. Belediye meclis üyelerimiz olacak."

"ŞU ADAY KAZANACAK POZİSYONUNDA DEĞİLİZ"

Türkdoğan, "Yani ilçelerde de belediye meclis üyelikleri kapsamında partimize oy istiyoruz mu demek istiyorsunuz" sorusu üzerine de "Elbette... Dem Parti'ye oy istiyoruz" dedi.

Dem Partili Türkdoğan, 2019 yılında Ankara'da aday göstermeyip, CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayı Mansur Yavaş'ı desteklediklerini ve bu durumun 31 Mart seçimlerine nasıl yansıyacağına ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:

"Aday çıkarmamızdan dolayı Ankara'da halklarımız, parti tabanımız çok mutlu. 2019'da partimizin çok farklı bir stratejisi vardı. '2019'da siyasi iktidara kaybettirme stratejisi' izlemiş ve aday çıkarmamıştık. Üzerinden çok zaman geçti. 2023 seçimlerinde adımız Yeşil Sol Parti'ydi. HDP, Hedep oldu adımız, en sonda da Dem oldu. 2023'te Dem Parti Türkiye halklarıyla birlikte, demokrasi muhalefetiyle birlikte, Türkiye'ye bir seçenek sundu; aday çıkartmadık. Siyasi iktidar değişikliğinin önünü açtık ancak Türkiye muhalefeti, dünyanın en zor işini başardı. Alması gereken seçimi almadı. 'Alamadı' değil almadı.

Bütün bunlar üzerine biz, parti olarak, yeniden yapılandırma süreci yönetiyoruz. Çok sayıda yerde, halkımızla toplantılar gerçekleştirdik. Ciddi eleştirilerde bulundu halkımız. Olağanüstü genel kurul yaptık ve bütün bunlardan çıkan sonuçlara göre de her yerde aday çıkartmamızı anlatma paradigmamız olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Ankara'da beş yıl geçti. Durum çok farklı. Şu anda Ankara'nın sol-sosyalist seçeneği biziz. Halklardan yana seçeneği biziz. Ankara'da yarışan adaylara baktığınız zaman milliyetçi kanattan gelen adaylar var, partiler farklı olsa da. Ankara'daki kadınlara, sol-sosyalist, Türk, Kürt, LGBTİ ve kadınlara sesleniyoruz. Bize oy vermeliler. 'Şu aday kazanacak' pozisyonunda değiliz. Partimize oy istiyoruz. Kendimize oy istiyoruz. Bu yarışta iddialıyız."