CiddiGazete- ABD'nin önde gelen bankalarından Wells Fargo tarafından dün yayımlanan ‘Uluslararası Ekonomik Görünüm: Ağustos 2021' başlıklı raporda Türkiye ekonomisi ve dolar/TL kuruna ilişkin değerlendirme ve tahminlere de yer verildi.

Banka, 27 Ağustos'ta 8,35 olan dolar/TL kurunun, yıl sonunda 9,25 TL, Eylül 2022'de 10,00 TL, 2022 sonunda ise 10,25 TL olacağı tahminini paylaştı.

TCMB’DE YENİ TASFİYE TAHMİNİ

Wells Fargo’nun söz konusu raporunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı, “Faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz” açıklaması anımsatılarak, Erdoğan’ın “faizleri düşürünce enflasyonun da düşeceği” şeklinde geleneksel olmayan bir para politikası görüşüne sahip olduğu ve benzer açıklamalarının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkililerinin tasfiye edilerek yerlerine kendisinin faizle ve para politikasıyla ilgili görüşlerini uygulaması daha muhtemel kişilerin atandığına vurgu yapıldı.

Banka, yine benzer şekilde TCMB'de tasfiyeler ve görev değişimi olması durumunda TL'nin ciddi bir baskı altında kalabileceğini ve dolar karşısında yüzde 10 değer kaybı yaşayabileceğini iddia etti.

Banka, bu senaryonun, yıl sonu için açıkladıkları 9,25'lik dolar/TL tahminini desteklediğini yazdı.

CARİ AÇIK VE ENFLASYON

Uzun vadeli olarak bakıldığında Türkiye ekonomisinin temellerinin kırılgan kalmasının muhtemel olduğuna işaret edilen raporda, son dönemde Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) gelen 6,3 milyar dolarlık SDR ve Güney Kore ile yapılan 2 milyar dolarlık swap (takas) anlaşmasına rağmen TCMB'nin rezervlerinin tükenmiş durumda olduğuna dikkat çekildi.

Cari açık ve dış finansman ihtiyacı ile yüksek enflasyonun TL üzerinden baskı oluşturmayı sürdüreceğine işaret eden banka, 2022'de TL'de kademeli bir değer kaybı öngördüklerini ancak sert değer kaybı risklerinin de bulunduğunu ekledi.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ

Öte yandan banka, coronavirüs delta varyantının yayılmasının tüketici güvenini düşürmesine bağlı olarak küresel büyüme tahminini, bir önceki ay paylaştığı yüzde 6,3'ten yüzde 6,1'e çekti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarını azaltma açıklamasının Aralık 2021'de gelmesini ve 2022'nin başında varlık alımlarının azaltılmaya başlanacağını öngördüklerini belirten banka, vaka sayılarındaki artış ile Fed'in varlık alımlarını azaltmasının dolarda değerlenmeye neden olacağını belirtti.

KAYNAK: Sözcü