Rusya-Ukrayna müzakereleri başladı

Rusya’nın Ukrayna işgalinde beşinci güne girilirken, iki ülkeden heyetlerin katıldığı müzakere görüşmeleri Belarus'ta başladı

Rusya-Ukrayna müzakereleri başladı

CiddiGazete- Rusya’nın Ukrayna işgalinde beşinci güne girilirken, iki ülkeden heyetlerin katıldığı müzakere görüşmeleri Belarus'ta başladı.

Belarus Dışişleri Bakanlığı, görüşme öncesinde ülkenin Ukrayna sınırında gerçekleştirilecek müzakereler için hazırlanan masanın fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafta, uzun bir masada Rus ve Ukrayna bayrakları görülüyor.

Rus müzakereci Vladimir Medinsky, Ukrayna’daki tüm tarafların çıkarına olacak bir anlaşmaya varmaya istekli olduğunu belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, görüşmenin temel hedefinin hemen ateşkes ve Rus birliklerin geri çekilmesi olduğunun altı çizildi.

UKRAYNA HEYETİ

Ukrayna heyetinde Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna'nın Üçlü Temas Grubu Heyeti Başkanı Birinci Yardımcısı Andrii Kostin, Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochytskyi yer alıyor.

Görüşmeden önce Ukrayna heyetinin Belarus sınırındaki noktaya helikopterle ulaştığı görüntülendi.

Belarus haber ajansı Belta’nın yayınladığı fotoğraflarda heyet, toplantı alanına ilerlerken görülüyor.

KREMLİN’DEN SESSİZLİK VURGUSU

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus'taki müzakere görüşmelerinde talep ve pozisyonlarını kamuoyuna açıklamayacaklarını, müzakerelerin sessiz ilerleyeceğini dile getirdi.

Müzakerelerin dün başlamamasından dolayı üzüntü duyduklarını ifade eden Peskov, “Biliyorsunuz ki heyetimiz orada uzun süredir bekliyor. Müzakereler, Belarus'ta gece de başlayabilirdi. Ancak Ukrayna müzakere masasına şimdi geldi” diye konuştu.

‘SONUÇ VERECEĞİNE İNANMIYORUM’

Belarus'un Rusya'nın işgaline verdiği desteğe rağmen Ukrayna, Belarus'ta Rusya'yla masaya oturmayı kabul etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy müzakereler için, “Belarus’taki görüşmenin sonuç vereceğine inanmıyorum ama şans verilmeli” demişti.

Zelenskiy daha önce de görüşmelerin Belarus’ta yapılmasına itiraz ederek, “Eğer bölgenizden saldırgan bir eylem olmasaydı, Minsk'te konuşabilirdik. Görüşmeler için diğer şehirler mekan olarak kullanılabilir. Elbette barış istiyoruz, görüşmek istiyoruz, savaşın bitmesini istiyoruz. Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul, Bakü... Ruslara buraları teklif ettik” diye konuşmuştu.

KAYNAK: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 14:59
YORUM EKLE