Taliban'dan kadınlara uçak yasağı

Afganistan'da 15 Ağustos'ta iktidarı ele geçiren Taliban örgütü kadınlara yönelik yeni bir kısıtlama kararı daha aldı. Buna göre Afgan kadınlar, yarından sonra yanlarında erkek refakatçi olmadan uçağa binemeyecekler

Taliban'dan kadınlara uçak yasağı

CiddiGazete- Afganistan'da kadınların uçak yolculuklarında yanlarında erkek refakatçi olmadan seyahat etmelerine bundan sonra izin verilmeyecek.

Taliban'ın bu adımı, kız öğrencilerin liseye gitmesine izin verileceği kararından geri dönmesinde sonra geldi.

ABD, Taliban'ın kız öğrencilerin liseye gitmesine izin vermemesinin ardından Taliban ile ekonomik konularda yapacağı toplantıyı iptal etmişti.

KADINLAR ERKEK REFAKATÇİ OLMADAN UÇAĞA BİNEMEYECEK

Güvenlik nedeniyle isimleri açıklanmayan kaynaklar, İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı havaalanlarına yeni kısıtlamalarla ilgili bir mektup gönderdi.

Buna göre, daha önce rezervasyon yaptırmış olan kadınların pazar ve pazartesi yanlarında erkek refakatçi olmadan seyahat etmelerine izin verileceği sonrasında izin verilmeyeceği söylendi. Ancak kaynaklar cumartesi günü de kadınların yalnız bir şekilde yolculuk edemediğini aktardı.

Taliban yetkililerinden biri daha önce eğitim için yurt dışına seyahat eden kadınlara bir erkeğin refakat etmesi gerektiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 19:12
YORUM EKLE