YKS sınav sonuçlarını paylaşmayın!

Sosyal Medya Uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, YKS yerleştirme sonuçlarının paylaşılmasının kişisel verileri açık hale getirdiğini belirterek, aileleri uyardı

YKS sınav sonuçlarını paylaşmayın!

CiddiGazete- Prof. Dr. Levent Eraslan, CiddiGazete'ye yaptığı açıklamada, YKS sonuçlarının sosyal medya hesaplarından paylaşılmasıyla ilgili çok önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Eraslan, YKS sonuçlarının yayınlanmasının ardından yapılan paylaşımlarla ilgili şöyle konuştu:

- Birçok üniversite öğrencisi adayı ve aileleri, 26 Ağustos tarihinde açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarını ÖSYM aday işlemleri sayfalarından aldıkları ekran görüntülerini dolaşıma sokuyor.

- Adaylar ve aileler aldıkları bu ekran görüntülerini sosyal medya hesapları ve WhatsApp gibi bireysel mesajlaşma uygulamaları üzerinden diğer kişiler ile paylaşıyor.

- YKS yerleştirme sonuçlarının yer aldığı sayfada öğrencilerin isim, soy isim, T.C. kimlik numarası, yerleştiği üniversite ve tercih sırası gibi birçok kişisel bilgiye yer veriliyor. Bu bilgilerin yer aldığı sayfanın ekran görüntüsünü sosyal medya üzerinden paylaşan birçok kişi yalnızca T.C Kimlik numarasını sansürlüyor ancak diğer bilgileri açık bir şekilde paylaşıyor.

- Bu durum ise kişisel veri gizliliğinin ciddi şekilde ihlal edilmesine neden oluyor.

HERHANGİ BİR BİREY İLE İLGİLİ HER BİLGİ KİŞİSEL VERİDİR

- Adı, soyadı, doğum tarihi, fotoğraflar, ırk gibi bireyle ilgili bilgiler kişisel veriler arasında yer alıyor.

- Bireye ait her kişisel bilgi özel hayatın gizliliği gibi temel hak ve özgürlüklerinizin korunmasında da yardımcı oluyor.

- Dijital ortama sunulan her veri daha sonra hesapta görünmez olmasına veya bireyler tarafından silinmesine rağmen sonsuz bir veri bulutu içerisinde kaydediliyor.

- Bu nedenle dijital korsanlar ve diğer kötü niyetli kişiler tarafından her zaman kullanıma açık hale geliyor.

- Bu durum ise; bireyleri her zaman bir tehdit ile karşı karşıya bırakıyor.

- Bu nedenle adayların ve ailelerin çocuklarının bu şekilde herhangi bir kişisel verisini paylaşması kişilik haklarının korunmasını engelliyor.

- Dijital ortamlarda kişisel verilerini diğer kişilerle paylaşan bireyler birçok farklı tehdide karşı savunmasız hale geliyor.

KİŞİSEL VERİLER KÖTÜ AMAÇLA KULLANILABİLİR

- YKS yerleştirme sonucu dijital ortamlarda paylaşılan öğrencilerin bilgileri de kötü niyetli kişiler tarafından aldatma, bireye ve başkalarına karşı suç işleme, pazarlama gibi ticari amaçlarla kullanma vb. birçok farklı amaç için kötüye kullanılabilir.

- Bu nedenle aileler ve öğrenciler bu bilgileri kesinlikle sosyal medya veya herhangi bir mesajlaşma uygulamaları üzerinden başkalarıyla paylaşmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 12:59
YORUM EKLE