Yüzde 79 kirasını ödemiyor

Kira sigortasının Türkiye'de aktif olarak kullanılmaya başladığı bir yıllık süreçte kirasını ödemeyen kiracıların bulunduğu şehirlerin başında İstanbul geldi

Yüzde 79 kirasını ödemiyor

Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası Türkiye'de aktif olarak kullanılmaya başlayalı bir yıl olurken geçen sürede kirasını ödemeyen kiracıların bulunduğu şehirlerin başında İstanbul geldi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ray Sigorta'nın hayata geçirdiği Trink kira sigortasının satış organizasyonunu üstlenen Kuzey Sigorta’nın Genel Müdürü Derya Gülgeç, mülk sahiplerinin kira gelirlerini ödenmeme riskini güvence altına alan Trink kira sigortasının bir yılını doldurduğunu belirtti.

Kiraların sigortalanmasının gelişmiş ülkelerde yaygın olduğunu ifade eden Gülgeç, şunları kaydetti:

"Ray Sigorta'nın piyasaya sürmüş olduğu hem yeni kiralamalarda hem de mevcut kiracılı mülklerde uygulanabilen, başta kiracının kirasını ödememesi durumunda devreye giren ve herhangi bir sebeple mülk sahipleri tarafından tahsil edilemeyen aylık kira tutarlarını mülk sahiplerinin hesaplarına tam olarak yatıran Trink kira sigortası ayrıca yine aidat, doğalgaz, elektrik, su gibi kiracı tarafından ödenmeyen ve mülk sahibine terettüp eden (düşen) tüm tutarları güvence altına alıyor."

Gülgeç, ticari ya da mesken ayrımında bulunulmayan, her kiralanan mülke uygulanabilen Trink kira sigortasının uygun fiyatından dolayı mülk sahiplerinin ciddi taleplerinin bulunduğunu aktararak, "Kira, aidat ve faturalar bir aylık kira bedelinin yaklaşık yüzde 60-65 ile tüm yıl boyunca sigortalanabiliyor" dedi.

KİRACILARDAN DA TALEP GÖRÜYOR

Gülgeç, özellikle yeni kiralanan mülklerde mal sahiplerinin kefil, teminat mektubu, depozito gibi isteklerinden bunalan kiracıların Trink kira sigortasını mülk sahiplerine önererek, bazen primini dahi bölüşerek, bu külfetlerden kurtulduğunu kaydetti.

Geçen yılın mayıs ayında satışa sunulan Trink Kira sigorta ürününe, piyasaya sürülen her yeni ürün gibi ilk başlarda tüketiciler tarafından temkinli yaklaşıldığını belirten Gülgeç, "Geçen bir yıllık dönem zarfında 981 gayrimenkul için müracaat aldık ve bin 128 adet bilgi amaçlı telefon karşıladık. Buradaki temel sıkıntı özellikle bin 128 kişinin önemli bir bölümü için söylüyorum; mülk sahipleri kiracının kirayı ödememeye başladığında sigorta yaptırma gayretlerinden oluşuyor. Bu durumda sigorta yapamıyoruz" diye konuştu.

BÜYÜK ŞEHİRLER ÖNDE

Gülgeç, hasar taleplerinin önemli bir bölümünün İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldiğine dikkati çekerek, "Bize gelen hasar taleplerinde İstanbul, yüzde 79 ile kirasını ödemeyen kiracıların olduğu şehir olarak başı çekiyor. Diğer taraftan Anadolu’da kirasını ödemeyen kiracı yüzde 1-2 seviyesinde" dedi.

Gülgeç, kira kaybını önleyen bu sigortanın, mülk sahipleri gibi kiralama işlemlerine aracılık eden emlak ofislerinin de yoğun olarak ilgisini çektiğini belirterek, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye'de 400'den fazla emlak ofisinde ürünlerinin tanıtıldığını kaydetti.

Gülgeç, emlak ofislerinin de kiralama işlemlerinde kolaylık sağladığından dolayı son dönemlerde günde 40 civarında yeni müracaat aldıklarını, birçoğunun poliçeleştirildiğini, bilinirliğinin artmasıyla mülk sahipleri için çok önemli bir opsiyon haline geldiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 14:06
YORUM EKLE