Ali Babacan'ın annesi hayatını kaybetti Ali Babacan'ın annesi hayatını kaybetti

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.

Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, "Ödemeler, kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacak. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz" dedi.

Emeklilerden tepkiler yükselirken, AKP'li eski milletvekili Şamil Tayyar'dan da bir eleştiri geldi.

Sokakta yaşadığı bir anıyı sosyal medya hesabından aktaran Tayyar, şu ifadeleri kullandı:

"BİZİ NEDEN YOK SAYDINIZ?"

"Ankara'da az önce bir zincir marketten alışveriş yaparken 3 emekli yolumu kesti. İhtiyaçları olduğu için çalışıyorlarmış aynı zamanda. Sürekli alışveriş yaptığım bir mekan olduğu için emeklileri tanıyorum, daha önce AK Parti'ye oy vermişlerdi.

5 bin lira yardımın sadece çalışmayan emeklilere verilmesine öfkelilerdi. 'Bizi neden yok saydınız?' diye sordular.

Toplamda sayıları ne kadar bilmiyorum. 12.5 milyon emeklinin yardımdan yararlanacağı açıklandığına göre kapsam dışı emekli sayısı 3 milyon civarında olabilir. Sokaktaki öfkeyi duyurayım istedim, bilginize.

"HAYAT PAHALILIĞI ONLARIN SUÇU DEĞİL"

Bu yardıma ihtiyaç mevzu, ayrı bir tartışma konusu. Madem böyle bir karar alındı, adil olmak gerekir. Ayda 40 bin lira emekli maaşı alan biri ek iş yapmıyorsa bu yardımdan yararlanacak, 7.500 lira emekli maaşı alan biri aynı miktarda gelir elde ettiği bir ek iş yapıyorsa yardım kapsamı dışı. Kaldı ki hayat pahalılığı onların suçu değil."