CiddiGazete- Resmi Gazete'de yer alan kanuna göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ocak ödeme dönemi itibarıyla geçerli olacak 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 oldu. En düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" durumu da eklendi. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600'den 450'ye indirildi.

Sigortalının kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekecek.

MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK

Emekli maaşlarıyla ilgili kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işık, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bir hafta içinde emekli maaşlarında düzenlemenin hesaplara yansıyacağını söylemişti.

Köklü şirketler iflasın eşiğinde Köklü şirketler iflasın eşiğinde

ÖDEME TARİHLERİ NETLEŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ek zamla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Ocak 2024 itibarıyla %49,25 oranında yükseltme yaptığımız SSK ve Bağ-Kur emeklilerimiz ile hak sahiplerinin aylık fark tutarlarını ödemeye başlayacağız.

Ödemeler;

SSK kapsamında emekli olan vatandaşlarımız için 6 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Bağ-Kur kapsamında emekli olan vatandaşlarımız için 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Kıymetli emeklilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.