CiddiGazete- Rus haber ajansı RİA Novosti'ye konuşan Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görüşme olasılığını değerlendi.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Lavrentyev, "Düşünüyorum ki karşılıklı istek olması halinde Rusya, bu görüşme için platform sağlayamaya hazır olacaktır. Buna hiç şüphem yok" dedi.

"Bu çok önemli bir görüşme ve hazırlığı gereken şekilde yapılmalı. Belirli koşulların sağlanmış olması gerekiyor" diyen Lavrentyev, "Görüşmenin sonucunun da Suriye krizinin taraflarından her birine doğru sinyali vermesi gerekli, böyle olmalı ki sözkonusu görüşmenin krizin çözümüne katkısı olsun" vurgusunu yaptı.

Lavrentyev, Erdoğan ile Esad'ın olası görüşmesinin düzenlenmesi için farklı düzeylerde arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını da belirtti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Türkiye sınırına sığınmacı hapishanesi Türkiye sınırına sığınmacı hapishanesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim ayında yaptığı açıklamada, "Vakti geldiğinde Suriye'nin Başkanı'yla görüşme yoluna gidebiliriz" demiş, Türkiye'nin önceliğinin Suriye'deki "terör gruplarının arındırılması" olduğunu söylemişti. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla bir vakti saati geldiğinde, biz Suriye'nin başkanıyla da görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibariyle zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim bütün arzumuz Suriye'deki terör gruplarının buradan arındırılması."